Znáte sušená rajčata? A co na ně říkáte? Sluncem sušená rajčátka jsou delikatesou, kterou si můžete pořídit na dovolené v teplých krajích. K mání jsou také naložená v oleji v českých prodejnách a další možností je usušit si vlastní doma.

Jak na sušení rajčat vám prozradí Roman Paulus v Kuchyni Lidlu. Uvidíte, že sušit lze jakákoli rajčata a hned si z nich můžete také něco připravit. Hodí se totiž na toust, do salátů i pomazánek, ale také k těstovinám nebo do slaných koláčů. Videu z YouTube můžete vidět zde:

Zdroj: Youtube

Sušte v troubě

I když jsou rajčata dužnatá a mohou být i velká, jejich sušení je možné, a to i na vysokou teplotu. Díky tomu je příprava poměrně rychlá. Aby se vám rajčata nepřilepila a nepřipekla, můžete plech vymazat olejem stejně jako šéfkuchař Paulus nebo vyložit pečicím papírem. Pokud chcete dosáhnout rychlejšího a také stejnoměrného sušení, nakrájejte rajčata na podobně stejné kousky, mohou to být i plátky s jádřincem nebo stejně jako radí Paulus, zbavte rajčata slupek i jádřinců a sušte jen dužninu.

Postupné snižování teploty

Šéfkuchař suší rajčata na 80 až 110 °C, nicméně je možné použít i metodu, při níž začnete se sušením na velmi vysokou teplotu a postupně ji snižujte. Konkrétně můžete začít sušit na teplotě okolo 180 °C na pouhých 30 minut, pak snižte termostat na 140 °C na další půl hodinu a na závěr na 100 °C a i tentokrát jen na půl hodinu. Tímto způsobem byste měli za hodinu a půl docílit stejného výsledku.

Nebojte se koření

Protože budete sušit v domácích podmínkách, můžete si také dovolit experimentovat s chutěmi. Hodí se nejen tymián, který použil i Paulus, ale také je můžete dochutit čerstvou i sušenou bazalkou či propasírovaným česnekem. V tom případě je vhodnější přichystat koření v olivovém oleji dopředu, aby se chuť propojila, a pak touto marinádou potřít nebo v ní promíchat přichystaná naporcovaná rajčata a začít se sušením.

Související články

Zdroje: fresh.iprima.cz, www.prozeny.cz