Koblihy s makovou nádivkou

Na Vysočině, či přesněji v oblasti označované jako České Horácko, se koblihám říká "šišky" a plní se mákem. Kamila Skopová, výtvarnice a spisovatelka, nám prozradila svůj nejoblíbenější recept na tuhle pochoutku, která patří k tradičnímu pohoštění účastníků masopustních obchůzek. Více receptů a inspirací spojených s lidovými zvyky najdete v knížce Kamily Skopové Hody půsty masopusty (slavíme, vaříme, zdobíme a hrajeme si celý rok podle lidových tradic).

Těsto na koblihy

  • 500 g mouky (směs polohrubé a hladké)
  • 40 g cukru
  • 4 žloutky
  • 40 g droždí
  • 40 g teplého másla
  • 4 lžíce rumu
  • špetka soli
  • citrónová kůra
  • teplé mléko k zadělání vláčného (nikoliv řídkého!) těsta
  • olej na smažení
  • moučkový cukr na posypání
  • náplně (džem, mák, ořechy)

Maková náplň

Umletý mák nasyp do vařícího mléka, chvilku povař na hustší kaši, přidej špetku soli, cukr podle chuti, lžíci másla, skořici, rum, 1-2 lžíce kakaa, rozinky (nemusí být), zahusti strouhaným perníkem nebo malým množstvím dětské krupičky (mu musíš nechat spařit v máku). Nádivka má být hustá, ale ne suchá.

Těsto nech vykynout a pak máš dvě možnosti. Buď jej rozválíš na placku a rádlem pokrájíš na čtverce, které plníš mákem a zabalíš jako buchty. Zbývá "pošúlat" v ruce na šišky a nechat na pomoučněném vále pod utěrkou znovu kynout. Druhou možností je odkrajovat těsto lžící, rozplesknout prsty a plnit mákem. Ostatní jako u předešlého.

Šišky dozlatova osmaž ve vysoké vrstvě oleje nebo sádla (musejí plavat), podle zvyklostí. Správná kobliha se má v oleji sama otočit na „zádíčka“, má přeskočit a po usmažení má mít na bocích pěkný světlý proužek. Při obracení a vyndávání do koblih nepíchej, k obracení se hodí drátěná nebo dřevěná podběračka. Pak už jen zbývá hojně pocukrovat, nalejt slivovici a vostatky můžou začít...

Masopustní obchůzka čili vostatky

Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Pouze v několika vesnicích, kde se nedodržuje tradiční uspořádání, se objevují v maskách i ženy, případně děti (Blatno, Studnice). Od roku 2010 je masopust součástí světového kulturního dědictví UNESCO, podobně jako Slovácký verbuňk, Sokolnictví a Jízda králů.

Masopustní obchůzku, lidově zvanou vostatky, na Veselém Kopci letos předvedou obyvatelé z Vortové u Hlinska. V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko.

„Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky se však musí připravit i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem,“ upřesňuje vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. V 15 hodin se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu, vyslechnou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Obřadní porážka masky kobyly a masopoustní a tanec všech masek masopustní obchůzku ukončí.

K návštěvě láká i Hlinecký Betlém

Návštěvníci samozřejmě budou moci po celý den nahlédnout do jednotlivých expozic Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci, které budou otevřeny do 15.30. Budou mít možnost nákupu upomínkových předmětů, tiskovin a drátované keramiky. Bude také možné zakoupit publikaci nazvanou Masopust na Hlinecku, která přibližuje minulost i současnost tohoto jedinečného obyčeje. Ve stylové Hospůdce Na vejměnku přímo v areálu muzea bude připravena staročeská zabíjačka.

Zájemci mohou navštívit i stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, která je v domku č.p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku (8 km od Veselého Kopce). Tam se dozvíte mnoho zajímavostí a podrobností o tradičním obyčeji, který se dosud koná v několika vesnicích na Hlinecku.

V době od 12. 12. 2016 do 14. 4. 2017 je Veselý Kopec uzavřen. Výjimkou je Masopust na Veselém Kopci v sobotu 4. února. Více informací najdete na webu Veselý Kopec - soubor lidových staveb Vysočina www.vesely-kopec.eu