Velikonoční biskupský beránek
17. 3. 2018

Velikonoční biskupský beránek

Velikonoční beránek upomíná na poslední večer před odchodem Židů z Egypta a na obětované mladé beránky. Beránek se stal součástí večeře o svátku Pesach, kdy se jedl pečený s nekvašeným chlebem a hořkými bylinami.

Z původního masitého pokrmu se tradice velikonočního beránka přenesla na sladké pečivo v tomto tvaru. Sladký velikonoční beránek se tak peče nejen v Čechách, ale i v dalších zemích.

Velikonoční beránek

Rozpis surovin je pro velkou formu na beránka (objem 1,5 l).

 • Forma na pečení beránkamáslo 180 g
 • cukr moučka 240 g
 • vejce 6 ks
 • mléko 90 ml
 • vanilkový extrakt 0,5 lžičky
 • citronová kůra 1 lžička
 • polohrubá mouka 270 g
 • prášek do pečiva ½ sáčku
 • sůl
 • směs rozinek, kandovaného ovoce a mandlí 100 g
 • lžíce mouky do rozinek
 • máslo na vymazání a hrubá mouka nebo strouhanka na vysypání formy
 • práškový cukr na pocukrování, popř. poleva či jiné zdobení podle vlastního výběru
 • 3 kuličky nového koření

Máslo do těsta necháme předem alespoň 2 hodiny změknout při pokojové teplotě. Rozinky opereme v teplé vodě a necháme okapat. Mandle spaříme, oloupeme, necháme oschnout a hrubě nasekáme.

Obě části formy pečlivě vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou nebo strouhankou, obzvlášť pečlivě vymažeme "čumáček" beránka.

Troubou předehřejeme na 170 °C.

Mléko ohřejeme tak, aby bylo vlahé a nepálilo na ruku. Z vajec oddělíme bílky a se špetkou soli a špetkou cukru z nich ušleháme tuhý sníh. Máslo s cukrem vyšleháme do pěny. Pak po jednom zašleháme žloutky, vlažné mléko, vanilkový extrakt a citronovou kůru.

Mouku promícháme s práškem do pečiva. Do máslového základu stěrkou vmícháme polovinu mouky s práškem, pak polovinu sněhu, druhou polovinu mouky a druhou polovinu sněhu. Nemícháme, spíš stěrkou "zasekáváme", abychom ze sněhu nevymačkávali vzduch.

Odebereme několik lžic těsta a vyplníme jimi ve formě "čumáček" beránka. To proto, aby rozinky a kandované ovoce případně nedeformovaly detaily hlavičky.

Směs rozinek, kandovaného ovoce a mandlí zlehka promícháme se lžící mouky (to zabrání tomu, aby v těstě při pečení propadaly všechny ke dnu formy). Zamícháme je zlehka stěrkou do zbylého těsta.

Těsto přendáme do spodního dílu formy, stěrkou uhladíme a přiklopíme horním dílem. Dáme péci.

Z těsta můžete připravit také biskupský chlebíček.Doba pečení je závislá na typu trouby a hlavně typu formy. V keramické formě trvá pečení zhruba 70–80 minut. Ale například v litinové formě, která lépe vede teplo, je doba pečení kratší, pouze 50–60 minut. Částečně se lze orientovat podle toho, že když je pečivo upečené, začíná intenzivně vonět. Ale není to dostatečně spolehlivý ukazatel. Je možné zhruba po 50 minutách pečení opatrně nadzdvihnout okraj horní části formy – když je povrch těsta hnědý, je beránek pravděpodobně hotový. Je potřeba vyzkoušet podmínky své formy a poté jim přizpůsobit čas pečení.

Z upečeného beránka sundáme vrchní díl formy a necháme stát 10 minut. Potom opatrně vyklopíme na tác. Vychladlého vydatně pocukrujeme práškovým cukrem, nebo ho můžeme polít polevou. Z kuliček nového koření uděláme oči a čumáček.

Autor Kamila Procházková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS