Zdroje: fresh.iprima.cz, wikipedia.cz, recepty.cz, denik.cz

Jméno Magdalena Dobromila Rettigová už někdy zaslechl snad každý Čech. A ještě aby ne! Je totiž autorkou snad vůbec nejslavnější české knihy s recepty s názvem Domácí kuchařka. Kniha vyšla poprvé v roce 1826. Od té doby se ale na pultech knihkupectví objevila v mnoha dalších vydáních a sehnat ji lze i dnes. Z oné kuchařky pochází několik receptů, které si rychle získaly velkou popularitu a které se zároveň předávaly z generace na generaci tak, že si na nich mnozí pochutnávají i dnes.

Kuchařka i spisovatelka

Magdalena Dobromila Rettigová se narodila 31. ledna 1785 ve Všeradicích a její dětství nebylo úplně veselé. Musela se velmi brzy vyrovnat se smrtí svého otce i sourozenců. S matkou pak zůstala zcela sama. Magdalena již od útlého věku projevovala zájem o učení a působila nesmírně inteligentně. V pozdějším věku začala pracovat v kuchyni u hraběnky Bredovské a ostatní kuchaři si jí okamžitě všimli. Byla totiž neuvěřitelně šikovná a práce jí šla od ruky. Sama dokázala vytvářet úžasné pokrmy a zkušeným kuchařům mladá žena zkrátka vytírala zrak.

Když bylo Magdaleně 23 let, provdala se za úředníka Jana Rettiga, který jí byl velkou oporou. V její práci ji velmi podporoval a stejně tak ji podporoval v psaní jejího nejznámějšího díla Domácí kuchařka. Rettigová však nebyla jen kuchařkou, ale také vynikající spisovatelkou. Napsala například drama Bílá růže anebo milostné povídky Chudobičky.

Nejlepší recepty

Rettigová napsala mnoho receptů. Některé z nich okoukala v kuchyni hraběnky, některé poupravila, některé pak sama vymyslela. Mezi ty nejznámější a také dodnes nejvíce připravované patří její hovězí guláš anebo také důlkové koláče. A právě tento úžasný moučník je vcelku rychle hotový, jednoduchý na přípravu a neodolatelně chutný.

Přepuštěné máslo

Součástí těsta na důlkové koláče je přepuštěné máslo. To si můžete buďto koupit již hotové v obchodě, nebo si jej připravit sami doma. Postačí na něj 500 gramů nesoleného másla a kastrol se silným dnem. Vezměte kastrol a máslo v něm na středním plameni rozpusťte. Jakmile se všechno máslo rozpustí, ztlumte plamen na minimum a nechte jej jen takřka nepatrně probublávat.

Důležité je, aby se máslo nespálilo. Během vaření se na hladině začne srážet bílkovina, kterou je nutné například děrovanou naběračkou sbírat. Ve chvíli, kdy máslo přestane prskat a bude krásně čisté, jej stáhněte ze sporáku. Mělo by být krásně čiré a mít zlatavou barvu. Nechte jej chvilku vychladnout a poté ho přes plátýnko nalijte do čisté uzavíratelné sklenice. A je hotovo!

Důlkové koláče se zavařeninou

Budete potřebovat:

140 g másla

140 g přepuštěného másla

3 žloutky

140 g moučkového cukru

1 lžičku citronové kůry

420 g hladké mouky

zavařeninu

Postup:

Ve velké míse si v první řadě ušleháme čerstvé máslo s máslem přepuštěným. Následně postupně přidáváme žloutky, citronovou kůru a cukr. Vzniklou směs smícháme rukama s moukou a vypracujeme v hladké těsto. Z toho tvoříme malé kuličky, klademe je na pečícím papírem vyložený plech a do jejich středů děláme hlubší důlky s pomocí vařečky. Pečeme dozlatova v předem vyhřáté troubě na 160 stupňů. Po upečení necháme koláčky zchladnout a naplníme je oblíbenou zavařeninou. Nakonec je můžeme ještě zasypat moučkovým cukrem.