Máte schovaný recept na dunajské vlny?
Ať už s láskou vzpomínáte na dunajské vlny nebo je to pro vás novinka, vězte, že to je vlastně docela snadný dezert, jehož základem je vanilkovo kakaová buchta s višněmi s vrstvou pudinkového krému a čokoládovou polevou navrch. Jestli nemáte doma recept někde schovaný, pak se s námi podívejte, jak jej pečou profíci.
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Jak se dělají dunajské vlny na talíři, a ne na vodě? Podívejte! Jednoduchý a chutný zákusek doma zvládnou i začáteční. Tento moc pěkně zpracovaný videorecept pro vás připravili na YouTube kanálu Toprecepty.
Než se pustíte do pečení dunajských vln
Nákupní seznam na tento moučník je docela dlouhý, ale jistě vás žádná z ingrediencí nepřekvapí. Je to totiž klasika, kterou má většina z nás prostě doma. Oříškem může být snad jen sklenice zavařených a ideálně také vypeckovaných višní.
Určitě si je sežeňte, protože jinak pouze vanilkovo čokoládovému moučníku dodají šťávu i šmrnc! Nicméně v moučníku nemusejí být jen višně. Někdo dává raději kompotované meruňky nebo broskve.
Přípravu začněte tím, že si uvaříte 1 vanilkový pudink ve 400 ml mléka se lžící cukru a balíčkem vanilkového cukru. Tento pudink pak nechte vystydnout, abyste jej mohli použít na přípravu krému.
Jak se pečou dunajské vlny
Troubu nechte vyhřát na 180 °C a začněte s přípravou těsta. Ta je poměrně jednoduchá, jen nezapomeňte, že použijete napřed jednu polovinu, pak obarvíte druhou kakaovým práškem a až poté je vlijete na vysoký plech a ozdobíte višněmi, aby se obě vrstvy pekly spolu a vytvořily dvoubarevný korpus s ovocem.
Na těsto budete potřebovat 3 vejce vyšlehaná se 175 g cukru. Po troškách k nim vešlehejte také 175 ml oleje. Do této směsi přidejte po částech 350 g hladké mouky smíchané se 3 lžičkami prášku do pečiva a 175 ml mléka.
Polovinu těsta vlijte do vyššího a hlavně pečicím papírem vyloženého plechu. Druhou polovinu těsta obarvěte 1 lžicí kakaa a 1 lžicí mléka, promíchejte a vlijte také na plech. Před tím, než dáte korpus péci, poklaďte jej ještě kompotovanými višněmi, ze kterých jste slili šťávu. Korpus pečte asi 25 minut na 180 °C.
Dunajským vlnám nesmí chybět krém a poleva
Nyní můžete z vychlazeného pudinku připravit krém. Aby vám na pudinku nevznikl škraloup, stačí jej jen párkrát promíchat, někdo dává ještě na horký pudink potravinářskou folii.
Nicméně přípravu krému začněte šleháním kostky másla čili 250 g.
Pak do něj po částech vešlehejte také pudink a pár kapek mandlového aroma. Tím vznikne sice máslový, ale významně lehčí krém, kterým později potřete upečený a dobře vychlazený korpus.
Poslední vrstvou a závěrečnou tečkou je poleva z čokolády a Nutelly. Aby se vám hmota nepřipekla a dobře se spojila, ohřívejte 200 g hořké nalámané čokolády a 2 lžíce Nutelly s 1 lžící oleje ve vodní lázni. Až se hmota dobře spojí a je zcela chladná, polijte jí celý zákusek a rozetřete polevu dobře do stran. Dobrou chuť!
Zdroje: toprecepty.cz, varecha.pravda.sk