Dušená mrkev je skvělá, rychlá a zdravá příloha.
Zdroj: Profimedia.cz

Jak připravit dušenou mrkev. Zlepšovák šéfkuchaře z ní udělá mistrovské dílo

Dušená mrkev je klasika, kterou většina z nás zná ze školních jídelen. Je totiž levná. Mrkev navíc patří mezi nejzdravější zeleniny vůbec. Připravte si její zlepšenou verzi, kterou ocení nejen děti, ale dokonce i zanícení masožravci.

Oranžová mrkev, taková, jakou známe dnes, byla vyšlechtěna v Holandsku v 17. století. V následujícím století se rozšířila do Evropy, kde si získala vysokou oblibu. V dnešní době je mrkev používána po celém světě. V různých pokrmech ji ani nevnímáme, přesto je přítomná v polévkách, salátech, v asijských jídlech, guláších, koláčích apod.

Mrkev lze pěstovat v různých barvách Mrkev má vysoký obsah betakarotenu. Zdroj: Shutterstock.com

Blahodárné účinky mrkve

Mrkev má vysoký obsah betakarotenu. Silný antioxidant pomáhá redukovat volné radikály a naše tělo si z něj vyrábí vitamín A, který je potřebný pro zdravý zrak a sliznice. Mrkev také obsahuje vitamíny skupiny B a vitamíny C, D, E, K, vlákninu, minerály, lecitin, lutein a lykopen. V syrové mrkvi je přítomna látka falcarinol, u níž byly prokázány preventivní účinky před rakovinou tlustého střeva. Ta se však ničí varem. Proto byste měli mrkev konzumovat i v syrové podobě. Dušené nebo vařené mrkvi se však nevyhýbejte. Teplo narušuje buněčné stěny. Díky tomu naše tělo vstřebá více betakarotenu a lépe ho přemění na vitamín A. Vědecké výzkumy už v 70. letech minulého století potvrdily, že jedna středně velká mrkev denně pomáhá zmírňovat zánětlivé procesy, upravovat hladinu hormonů a činnost jater. Jedna porce syrového mrkvového salátu denně také pomáhá nastartovat přirozené detoxikační procesy.

Dušená mrkev s tukem

Už Marie Svobodová v knize Kuchařská škola doporučuje při přípravě dušené mrkve osmahnout zeleninu nejlépe na másle. Tuk pomáhá tělu vstřebat potřebné živiny. Navíc se tím mrkev zjemní a vytvoří se šťáva, která dušené mrkvi dodává potřebnou chuť. Zabráníte také tomu, aby vznikla sypká zeleninová příloha.

Muškátový květ Muškátový květ je červený obal jádra plodu stromu muškátovníku vonného (Myristica fragrans). Zdroj: Shutterstock

Dušená mrkev

Na 4-6 porcí budete potřebovat 1 kg mrkve, 1 cibuli, 100 g másla, 1 lžíci hladké mouky, zeleninový vývar na podlití, špetku mletého muškátového květu, bílý pepř a sůl. Mrkev nakrájejte na klínky, kolečka, anebo ji nastrouhejte na hrubém struhadle. Cibuli nakrájejte na kostičky. Do hrnce vložte máslo a osmahněte na něm cibuli dosklovata. Dejte si pozor, aby neztmavla. Omáčka musí být jemná a světlá. Přidejte mrkev a lehce ji orestujte. Zasypejte moukou a promíchejte. „Mrkev zalijte vývarem, rozmíchejte, abyste v omáčce neměli hrudky, a použijte zlepšovák - špetku muškátového květu a bílý pepř," radí známý kuchař Filip Sajler. Duste 10 až 15 minut, až je mrkev na skus. Podávejte s bramborami, noky, kuskusem, bulgurem a masem nebo tempehem či tofu.

Zdroj: www.zsvm.cz, www.chytrazena.cz, www.kucharkaprodceru.cz, www.ceskatelevize.cz

Akční letáky