Na přípravu dušeného zelí používáme většinou to kysané, které si buď připravíme sami doma, nebo koupíme v obchodě, případně u farmáře. Pokud půjde o zelí kupované, měli bychom si vždy ověřit jeho kvalitu a určitě budeme volit raději zelí ve sklenici než v plastovém obalu. Na druhou stranu u kvašené zeleniny není příliš mnoho možností k pokažení výroby.
Na nejlepší recept na dušené zelí se podívejte na youtube v kanálu Charward cook academy:
Pro chuť i pro zdraví
Jak je to se zdravotními účinky zelí? Ať už se rozhodneme pro čerstvou košťálovinu nebo fermentovanou, chybu prostě udělat nemůžeme. V každém případě uděláme dobrý krok k podpoře činnosti štítné žlázy a zvýšení imunity těla, zvláště v případě vyššího výskytu virových onemocnění. Síra podporuje správnou funkci plic a další minerály jako je vápník, hořčík nebo draslík působí blahodárně na celé tělo od stavby kostí až po boj s dennodenním stresem. Někteří odborníci se dokonce kloní k názoru, že konzumace zelí působí i proti vzniku a rozvoji různých druhů rakoviny. A co víc - jde o potravinu, kterou můžeme konzumovat bez obav o postavu, kdy ve sto gramech přijmeme pouze pětadvacet kalorií.
Kysané je ještě lepší
Chceme-li ale zvolit tu skutečně ideální variantu, přece jen bychom se měli přiklonit k zelí kysanému, které navíc obsahuje bakterie mléčného kvašení. Ty jsou schopny kladně ovlivňovat hladinu cholesterolu, snižovat krevní tlak a navíc působí jako čistič těla od nánosů toxických látek nejen v zažívacím traktu. Tím dochází i ke zvyšování imunity a vegetariánům, kteří mívají nedostatečný přísun vitamínu B12, objevujícího se hlavně v živočišných potravinách, dodává i tento prvek. Jako potravina bohatě zásobená antioxidanty působí pozitivně i na nervovou soustavu.
Nejlepší recept na dušené zelí
Není tedy o čem přemýšlet, jde jen o to najít ten nejlepší recept na přípravu dušeného zelí. Jedním z takových receptů je ten, který na půl kilogramu zelí počítá s jednou větší cibulí, 50 gramy špeku, 30 gramy cukru a 10 gramy hladké mouky na zaprášení. Dále budeme potřebovat středně velkou bramboru, kmín, sůl a ocet na dochucení. A postup? Je jednoduchý…
Snadný postup
Špek nakrájíme na menší kostičky a cibuli na drobno. Nejprve dáme do kastrolu špek a ve chvíli, kdy má zlatou barvu a pustí dost tuku, přidáme na něj cibulku, kterou spolu s ním dále smažíme. Po chvilce přijde do hrnce i odvážené množství cukru, který vytvoří karamel a tak báječně obarví a dochutí výsledný pokrm. Ještě než budeme přidávat zelí, zaprášíme cibulku se špekem připravenou moukou a necháme vše krátce zarestovat. Pak už přijde řada na samotné zelí, které slijeme a pokrájíme na menší kousky, ale nálev si schováme pro další použití. Osolíme a máme dvacet minut volno, protože zelí bude po tu dobu pod pokličkou pozvolna měknout.
Úžasný výsledek
Jakmile je zelí téměř hotové, nezbyde už nic jiného, než přidat nastrouhanou bramboru a znovu povařit. Pak už jen vše dochutíme kmínem a octem, případně dosolíme a dosladíme podle chuti, je-li to potřeba. Nyní už je čas připravit talíře a zavolat strávníky ke stolu. Jistě budou na dušené zelí vzpomínat ještě dlouho.
Zdroje: zdravezdravi.cz, itesco.cz, www.pharmapoint.cz