Egypťané ji jedí jen tak s pita chlebem. Skvělá je ale i na našem kváskovém. Je lahodně osvěžující. A to díky zelenině, která se do ní používá. Inspirujte se exotickými dálkami ve své kuchyni a připravte si tuto egyptskou lahůdku.

Sýr v hlavní roli

V originálním receptu tvoří základ pomazánky feta, což je slaný sýr vyráběný z ovčího a kozího mléka. V našich končinách je ale oblíbenější méně výrazný balkánský sýr, se kterým je pomazánka naprosto skvostná. Buď zůstaňte věrni balkánskému sýru, anebo zkuste zaexperimentovat a použijte i kousek fety. Podle své volby si na přípravu pomazánky připravte 300 gramů sýra. Pořádně jej rozmačkejte, jde to snadno, a postupně přidávejte další ingredience.

Zelenina osvěží

Větší červenou papriku nakrájejte na drobné kostičky a smíchejte se sýrem. Přidejte dvě polévkové lžíce kvalitního panenského olivového oleje a stejné množství citronové šťávy. Pro zjemnění chuti, i když originálně do receptu nepatří, můžete použít i malou lžičku tahini pasty ze sezamových semínek. Tu si můžete jednoduše vyrobit i doma. Jak na to, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Tahini se vám rozhodně neztratí. Můžete ji používat do jakýchkoliv pomazánek. Skvěle se hodí na lilkový baba ganoush (pomazánku z lilků), nebo do cizrnového hummusu. Velkou parádu ale udělá i v egyptské pomazánce.

Provoňte pomazánku bylinkami

K sýrové směsi s paprikami přidejte ještě najemno nasekanou šalotku. Má jemnější chuť než klasická cibule. Pomazánku pak provoňte bylinkami. Čerstvá máta a hladkolistá petržel z ní udělají božskou lahůdku. Máta skvěle hraje s citronovou šťávou a petržel si zase skvěle rozumí s paprikou.

Některé recepty zaměňují papriky za rajčata. Můžete tedy zkusit obě verze. Pokud ale budete chystat rajčatovou verzi, určitě použijte krásně zralá rajčata. Navíc můžete kombinovat barevné druhy. Používejte ale vždy jen dužinu z rajčat bez semínek, abyste neměli pomazánku příliš vodnatou.

Tip na závěr

Pomazánka z balkánského sýra je skvělá na čerstvém chlebu, dobře poslouží i na jednohubky. V Egyptě ji konzumují zakápnutou olivovým olejem. Pita chleba už se dá dnes velmi dobře sehnat i v našich obchodech. Zkuste jej také. Nechte jej rozpéct pár minut v troubě a namáčejte jej do pomazánky. Uvidíte, že lepší lehoučkou večeři jste dlouho nejedli.

Jak správně zavařovat ovoce a připravovat marmelády? To si poslechněte v nejnovější poradně našeho podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: www.youtube.com, jamiegeller.com, www.jimeto.cz