Známý gastronomický mistr Zdeněk Pohlreich si získal srdce mnoha fanoušků nejen svými kulinářskými dovednostmi, ale i charismatickým a zábavným přístupem. Jeho recepty jsou oblíbené pro svou jednoduchost, a zároveň lahodnou chuť. A jak připravuje francouzské brambory? Prozradíme vám několik jeho triků, které promění tento oblíbený pokrm v dokonalou lahůdku.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Jak připravit pravé francouzské brambory se špekem a sýrem? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Menu od Koko:

Zdroj: Youtube

Původ francouzských brambor

Francouzské brambory, navzdory názvu, nemají svůj původ ve Francii, ale spíše ve středoevropské kuchyni, konkrétně v české a rakouské tradici. Tento pokrm, který je velmi oblíbený v České republice, se připravuje z vrstev vařených brambor, vajec a uzeniny, které se zapékají s vejcem a smetanou nebo mlékem. Historie francouzských brambor sahá do dob Rakousko-Uherska, kdy se pokrm rozšířil po celé monarchii. Název "francouzské" je pravděpodobně pozůstatkem z doby, kdy francouzská kuchyně a její techniky měly značný vliv na středoevropskou gastronomii. Tento jednoduchý, ale chutný pokrm se tak stal nedílnou součástí české kuchyně a dodnes je oblíbeným jídlem mnoha rodin.

Francouzské brambory podle Pohlreicha

„Na jih od Savojska, na sever od Provence, v kraji, kterému říkají Dauphiné, vznikl tento geniální, jednoduchý recept, který si získal celosvětovou popularitu,“ říká o pokrmu Zdeněk Pohlreich.

Nejprve si připravte veškeré potřebné suroviny. Na 4 porce budete potřebovat 1 kg brambor, 400 ml smetany ke šlehání, ½ kg ementálu nebo nějakého kořeněného sýra a 1 vajíčko. Dále pak sůl a pepř, muškátový oříšek a utřený česnek a máslo na vymazání zapékací formy.

Vždy syrové brambory

Francouzské brambory se připravují gratinováním. Jedná se o kulinářskou techniku zapékání jídla s cílem vytvořit na povrchu křupavou krustu, tedy kůrku. Oloupané a omyté syrové brambory nakrájejte na tenké plátky v tloušťce mince. Vkládejte je rovnou do vody.

„Je důležité držet brambory pod vodou, aby nezčernaly. Protože pak by výsledný produkt nevypadal moc hezky,“ podotýká Pohlreich.

Tajemství chuti tkví v přidání smetany

Nalijte smetanu do velké mísy a dochuťte ji solí a pepřem. „A můžeme ji osolit dost! Protože brambory, jak je známo, absorbují hodně soli. Takže smetana může být klidně trošku jakoby přesolená,“ prozrazuje kuchařský trik Pohlreich.

Přidejte také trošku čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku a veškeré ingredience řádně promíchejte.

Na řadu přichází sýr

Pak do ochucené smetany přidejte nastrouhaný sýr. „Použít můžete ementál nebo nějaký kořeněný sýr, nějaký lepší, co má zajímavější chuť,“ doporučuje známý šéfkuchař Pohlreich.

Chvíle, kdy osušit brambory

Jakmile máte připravenou smetanu, je čas scedit brambory. „Když slijete z brambor vodu, tak nejlepší, co můžete udělat, je rozprostřít si utěrku, brambory na ně rozložit a pěkně promnout, aby se úplně vysušily,“ vytahuje z rukávu svůj fígl Pohlreich.

Pak brambory vložte do mísy se smetanou, dodejte 1 celé syrové vajíčko a vše řádně promíchejte, aby se veškeré suroviny vzájemně propojily.

Fáze pečení

Takto připravené brambory vložte do zapékací formy předem vymazané máslem a utřeným česnekem a pečte přibližně 40 až 45 minut při teplotě 140 °C. Na posledních 5 až 10 minut můžete teplotu zvýšit na 200 °C pro zvýraznění barvy.

„Gratin je krásně dozlatova upečený,“ dodává Pohlreich.

Související články

Zdroje: www.hobbys.cz, www.apetitonline.cz, www.aazdravi.cz