obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ginfest – festival jalovcového nápoje

Ať už patříte k milovníkům ginů a nebo jste jim zatím neměli možnost přijít na chuť, máte tento i příští víkend zajímavou příležitost nejen ochutnat rozmanité giny, ale také se o nich dozvědět mnoho zajímavého.

V sobotu 25. února se můžete v prostoru DUP36 na pražské Národní třídě zúčastnit 2. ročníku Ginfestu, festivalu plného jalovce, určeného nejen odborníkům, ale také široké veřejnosti. Ale již tento víkend si můžete užít Prague Gin Cocktail Week, během něhož budou vybrané pražské bary nabízet speciální ginové menu. Milovníci jalovcové pálenky se mohou na Ginfestu těšit na nabídku více než 35 značek ginů a toniků od 8 vystavovatelů.

Ginfest nabídne k ochutnání přes 3 desítky ginů. Ginfest nabídne k ochutnání přes 3 desítky ginů. Zdroj: Shutterstock.com / santypan

Gin, kterému kraluje šanta kočičí

Na Ginfestu nebude chybět ani český výrobce jalovcového destilátu Martin Žufánek. Jeho limitovanou edici OMFG pro rok 2017 budete mít možnost poprvé ochutnat právě zde. OMFG 2017 obsahuje šantu kočičí, Nepeta cataria. Šanta se ve vůni projevuje svou krásnou citrusovostí a v chuti provokativní bylinkovostí. Zbylé byliny a jejich množství je totožné s OMG, tedy hlavně jalovec, koriandr, puškvorec, andělika, grains of paradise, levandule, lípa srdčitá.

V ginu nesmí chybět jalovec. V ginu nesmí chybět jalovec. Zdroj: Shutterstock.com / hjochen

Botanicals, aneb co všechno může ochutit gin

Kromě degustací jsou na Ginfestu připravené i vzdělávací semináře věnované nejen historii a výrobě ginu, ale také přísadám, tzv. botanicals, které se do nej přidávají. Bez jalovce obecného (Juniperus communis) byl gin nebyl ginem. Nápoji dává ústřední chuť a vůni. K nejpoužívanějším botanicals patří citrusová kůra, andělika a rozmarýn. Celkem se však do ginů přidává téměř stovka různých bylin, koření a ovoce. 

Organizátorem Ginfestu je Barlife, odborný dvouměsíčník o nápojích. Barlife je podle britské analytické společnosti The IWSR „Nejlepší časopis o nápojích ve střední Evropě“. 

Akční letáky