Zdroje: YouTube.com, varimesmarcelou.cz, jimejinak.cz

Češi jsou milovníky nejrůznějších polévek. Mezi ty nejpopulárnější patří hovězí, zeleninová, bramborová anebo například gulášová polévka. V dobách, kdy si ale naši předci museli vystačit s omezeným množstvím surovin, se polévky pochopitelně připravovaly trochu jinak. I s málem šlo však vykouzlit dokonalé pokrmy, které byly velmi levné, ale zároveň chutné a hlavně zasytily na dlouhou dobu. Jedním takovým je i hadrová polévka.

Polévky našich předků

V časech, kdy nebylo možné vyrazit jen tak do supermarketu a nakoupit plný košík nejrůznějších potravin, naši předci spoléhali hlavně na suroviny, které si sami vypěstovali nebo byly jednoduše k mání. A takových surovin mnoho nebylo. Museli si tedy vystačit s málem.

Jednou z nejpopulárnějších polévek našich předků byla například česneková polévka. Cena masa bývala velmi vysoká, proto dnes populární vývary si užívali hlavně lidé z vyšších vrstev. Základem každé polévky byla voda, sádlo, sůl, mouka, nějaká zelenina a případně také starší chleba. Čas od času se do polévek přidávala i vajíčka, díky kterým byl finální pokrm ještě vydatnější.

Hadrová polévka

Podrobný postup najdete ve videu:

Zdroj: Youtube

Zatímco ale například zmíněná česneková polévka si svou popularitu udržela dodnes, hadrovou polévku zná jen málokdo. Její název je poněkud podivný a může vyvolávat celou řadu otázek. Je však odvozen z vajíček, které se do polévky přidávají a které po uvaření připomínají „hadry”.

Recept starý více jak 100 let

Na začátku si nachystejte 2 plátky uzeného špeku a nakrájejte je na malé kostičky. Pak si postavte na sporák hrnec a dejte do něj 1 lžíci sádla, nakrájený špek a také 1 lžičku kmínu. Vyčkejte, dokud se sádlo nerozpustí a špek nezačne pěnit. V tu chvíli všechno zaprašte 1 lžicí hladké mouky a 1 lžicí krupice. Promíchejte, stáhněte plamen na minimum a všechno společně nechte restovat asi 10 minut, aby vznikla tmavší jíška.

Mezitím si do misky vyklepněte 3 celá vejce a smíchejte je se špetkou soli, pepřem a také zhruba 20 nasekanými listy z ředkvičky nebo mladých kopřiv. Rozkvrdlaná vejce nalijte do jíšky a pár vteřin opékejte. Podstatné je, aby vajíčka zůstala šťavnatá a nebyla vysušená.

Nakonec do hrnce nalijte 1,5 litru teplé vody. Použít můžete i masový vývar, který sice v původním receptu zmíněn není, ale polévka s ním bude chutnat ještě lépe. Polévku nechte vařit 15 minut a případně ji ještě dosolte, je-li potřeba. A je hotovo. Polévku můžete ihned podávat. Ideálně s kouskem čerstvého pečiva.