Zdroje: YouTube.com, kucharkaprodceru.cz, makova-panenka.cz

Přestože mají mnozí za to, že musela hamburská vepřová kýta vzniknout během socialismu, připravovala se už dávno před ním. I když je pravda, že československým domácnostem kralovala hlavně v 70. a 80. letech minulého století. Právě v té době byla taky zařazena i do „knihy příprav”, kde byla sepsána norma na její přípravu. Od té doby se ale její recept v rukou mnohých lehce i výrazněji změnil.

Původ hamburské kýty

Podle názvu by asi kdekoho napadlo, že hamburská vepřová kýta pochází z města Hamburk. Jenže tomu tak vůbec není. Dalo by se říct, že je na tom její název obdobně jako v případě španělského ptáčka, který rovněž se Španělskem, natož s ptáčkem, nemá nic společného.

Recepty na přípravu hamburské vepřové kýty se začaly objevovat už za první republiky. Lze ji najít například i v kuchařce prvorepublikového restauratéra a hoteliéra Šroubka. Kde se ale vlastně vzala, tak docela jasné není. Možná však ale mělo jít o levnější verzi svíčkové na smetaně, neboť je hamburská kýta podávaná rovněž se smetanovou omáčkou obsahující kořenovou zeleninu.

Hamburská vepřová kýta podle původního receptu

Jak připravit hamburskou vepřovou kýtu, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

I hamburská kýta patří mezi ty pokrmy, jejichž recepty se v průběhu let poněkud změnily. V základu sice zůstávají stejné, jiné klíčové komponenty ovšem chybí, anebo byly nahrazeny levnějšími náhražkami. Naštěstí je stále k dohledání ten úplně původní postup.

Připravte si 1 200 gramů vepřové kýty, maso omyjte a osušte. Pak do něj po směru vláken udělejte několik zářezů a do nich postupně nastrkejte 150 gramů podélně překrojených kyselých okurek a také 150 gramů na větší hranolky nakrájené šunky. Napěchované maso následně z obou stran svažte kuchyňskou nití a lehce jej osolte a opepřete.

Základ na omáčku

V hrnci rozehřejte 1 lžíci sádla a na něj dejte restovat 50 gramů nakrájeného špeku. Přidejte také 70 gramů na kostičky nakrájené mrkve, 70 gramů petržele, 50 gramů celeru a 50 gramů cibule. Všechno společně opékejte asi 10 minut. Potom odhrňte zeleninu na kraj hrnce a na volné ploše ze všech stran opečte maso. Nechte jej v hrnci, přihoďte 2 plátky oloupeného citronu a přilijte 50 mililitrů octu. Dále do hrnce poputují 2 bobkové listy, 6 kuliček nového koření, lžička sušeného tymiánu a několik kuliček pepře. Přilijte také 500 mililitrů vroucí vody. Zamíchejte a vařte pod pokličkou na mírném plameni asi 2 hodiny. V polovině vaření maso otočte.

Jednoduchá jíška

Na konci vaření masa si připravte jíšku. Na pánvi rozehřejte lžíci sádla v ní rozmíchejte 4 lžíce hladké mouky. Jíšku opékejte asi 2 minuty, dokud lehce nezezlátne. Pak ji nechte vychladnout. Z hrnce vyjměte maso, přilijte dalších 400 mililitrů vroucí vody a přidejte také jíšku. Dobře promíchejte, podle chuti omáčku osolte a nechte jíšku provařit alespoň 30 minut. Následně přilijte 200 gramů smetany ke šlehání. Pak omáčku přes cedník propasírujte a případně ještě dosolte či docukrujte, kdyby byla moc kyselá. A pak už jen servírujte. Maso nakrájejte v opačném směru, než jste vkládali šunku a okurky, přidejte na talíř několik plátků karlovarského knedlíku a zalijte omáčkou. Dobrou chuť!