Hanácké hertepláky, tradiční jídlo z regionu Hané, jsou jedním z těch pokrmů, které evokují vzpomínky na dětství a kuchyni našich babiček.

Hlavní ingrediencí jsou brambory, které tvoří základ tohoto jídla. Kromě brambor budeme potřebovat také slaninu, cibuli, česnek, vejce, hladkou mouku, mléko a koření, jako je sůl a pepř. Tyto suroviny nám společně vytvoří lahodnou směs, která se následně peče v troubě.

Podívejte se na video recept z YT tvorby kanálu Toprecepty – Hanácké hertepláky

Zdroj: Youtube

Brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Následně je dáme do větší mísy a přidáme k nim najemno nakrájenou cibuli a prolisovaný česnek. Směs dobře promícháme, aby se všechny ingredience rovnoměrně rozprostřely.

Do směsi přidáme vejce, mléko a hladkou mouku, kterou postupně přisypáváme, dokud nedosáhneme požadované konzistence těsta. Těsto by mělo být hutné, ale stále dostatečně vláčné, aby se dalo snadno tvarovat.

Nyní přichází na řadu slanina, která dodá herteplákům jejich charakteristickou chuť. Slaninu nakrájíme na menší kostičky a na pánvi ji osmahneme dozlatova. Přidáme ji do těsta a vše důkladně promícháme. Nezapomeneme ochutit solí a pepřem podle chuti. Těsto je nyní připraveno k pečení.

Předehřejeme troubu na 180 °C a připravíme si plech vyložený pečicím papírem. Z těsta tvarujeme malé placičky, které klademe na plech. Plech vložíme do předehřáté trouby a pečeme asi 30-40 minut, dokud nejsou hertepláky zlatavé a křupavé na povrchu.

Hanácká kuchyně je plná pokladů, které stojí za to objevit. Hertepláky jsou jedním z nich a jejich příprava je skvělým způsobem, jak si připomenout tradice a zvyky našich předků.

Tento recept je navíc velmi variabilní a můžete si ho přizpůsobit podle vlastních chutí a preferencí. Můžete například přidat různá koření, bylinky nebo dokonce sýr, aby byly hertepláky ještě lahodnější.

Související články

Zdroj: toprecepty.cz