obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Havajský salát s květy ibišku pro výjimečnou letní atmosféru

Věděli jste, že květy ibišku můžete nejen obdivovat, ale také sníst? Přichystejte originální letní pohoštění, jaké se podává na havajských plážích…

Všechny ibišky, ať již pokojový Hibiscus rosa-sinensis, nebo na zahradě pěstovaný, vytrvalý ibišek syrský (H. syriacus), lze použít jako exotickou ozdobu pokrmů. Zvláště tento venkovní ibišek kvete bohatě, a pár květů můžete utrhnout, aniž by to jeho kráse uškodilo.

Ibiškový květ je spojen hlavně s Havají a dalšími tropickými ostrovy. Jako ozdobu ho nosí nejen krásné Tahiťanky. Všichni netrávíme dovolenou na Havaji, ale část havajské pohody si můžete dopřát i doma na zahradě. Tropické ovoce je možné koupit běžně, takže si lze snadno připravit havajský ovocný salát s ibiškem. Květy pokrmu dodají nejen výjimečný vzhled, ale i řadu prospěšných látek, které obsahují rostlinná barviva.

Květy ibišku ladí s exotickým ovocem Květy ibišku ladí s exotickým ovocem Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Postup

Tropické plody, mango, papáju a ananas nakrájejte na kousky, dejte do misky, zalijte citronovou šťávou, ochuťte kandovaným zázvorem a pro lepší požitek přidejte ovocný likér.

  • Vše nechte v ledničce vychladnout.
  • Před podáváním přidejte nasekané lístky máty a okvětní lístky ibišku.
  • Plný pohár na závěr ještě ozdobte celým květem ibišku. Květ můžete sníst bez obav, nebo ho následně umístit do vázičky.

Jako všechna opojná krása netrvá věčně, ani ibiškový květ dlouho nevydrží. Proto je v květomluvě spojován s pomíjivou láskou.

Akční letáky