Zdroje: toprecepty.cz, jimeto.cz, vareni.cz

Receptů na houbovou omáčku existuje takřka nepřeberné množství. Málokdy se liší v použitých surovinách, většinou se upravuje jen jejich poměr. Najít pak ten správný postup může být poměrně náročné. Vsadíte-li ale na recept Viléma Vrabce, rozhodně nešlápnete vedle.

Kdo byl Vilém Vrabec

I když od úmrtí Viléma Vrabce uplynulo bezmála 40 let, stále patří k nejpopulárnějším českým kuchařům. Během svého života vydal desítky různých kuchařek a byl obdivován nejen ve své rodné zemi, ale také v okolních státech.

Narodil se v Horním Růžodole na Liberecku do chudé rodiny. Byl velmi talentovaný a uměl skvěle malovat. I proto jej učitelé navrhovali na výtvarnou školu. Tu si ale jeho rodiče nemohli dovolit, a tak Vrabec odcestoval do Berlína, kde vystudoval umělecko-průmyslovou školu. Svého smyslu pro detail se ale nevzdal a začal pracovat jako aranžér výkladní skříně v populárním lahůdkářství. A pravděpodobně právě tam se v něm zrodila touha po rozvíjení kulinářských dovedností. Vaření se začal věnovat naplno a pracoval ve vyhlášených restauracích v mnoha zemích.

Vídeňská houbová omáčka

A jednou z nich bylo i Rakousko, kde se konkrétně ve Vídni jeho houbová omáčka těšila velké popularitě. Podle hlavního města pak zřejmě získala i svůj název. Od klasické houbové omáčky se liší v několika použitých ingrediencích. Chuťově je pak plnější a jemnější a zároveň je lehce nakyslá, což z ní dělá podstatně lehčí pokrm.

Houby do houbové omáčky

Do houbové omáčky se nejvíce hodí hřiby. Ty jsou totiž podstatně pevnější než většina ostatních druhů hub a i po delší době vaření si zachovávají svou strukturu a nejsou blátivé. Kromě hřibů můžete použít ale i lišky anebo kozáky. Nezáleží pak na tom, zda zvolíte houby čerstvé, anebo sušené. I když se říká, že ze sušených hub je omáčka ještě voňavější!

Hub si na houbovou omáčku připravte 150 gramů. Očistěte je, nakrájejte a pokapejte je trochou citronové šťávy. Dejte je na chvíli stranou a v hrnci si rozehřejte 30 gramů másla. Na něm nechte zesklovatět jednu najemno nakrájenou cibuli a přidejte k ní menší hrst nasekané petrželky. Na petrželku a cibuli pak hoďte houby. Stáhněte plamen a nechte všechno společně pod pokličkou krátce podusit, aby houby lehce změkly.

Z 20 gramů másla a 50 gramů hladké mouky si připravte světlou jíšku. Odstavte ji ze sporáku a za stálého míchání do ní pomalu přilévejte 1 litr studeného hovězího vývaru tak, aby vznikla hladká omáčka. Hrnec s omáčkou vraťte na sporák, poctivě míchejte a přiveďte ji k varu. Přidejte do ní dušené houby, nechte pět minut lehce probublat a dochuťte solí a pepřem. V úplném závěru omáčku zjemněte asi 60 mililitry tučné smetany. Hotovou omáčku podávejte ideálně s houskovým či kynutým knedlíkem a kouskem vařeného hovězího masa. To ale můžete nahradit i natvrdo uvařeným vajíčkem.