Proč smetáček? Nezřídka totiž právě pod čerstvě napadaným sněhem objevují kolem pařezů listnatých stromů trsy medových kloboučků s tenkými, černavými a jemně huňatými třeny. Jsou to penízovky sametonohé, vyhlášené kulinářské skvosty zimní mykoflóry.

Chutné, zdravé a otužilé houby

Penízovky sametonohé (Flammulina velutipes) patří mezi jedlé druhy s léčivými účinky, existuje tedy o důvod víc, abychom jim věnovali pozornost v kuchyni. Jejich dužnina je dokonale viskózní, proto relativně dobře snášejí teploty i několika stupňů pod nulou, aniž by mráz poškodil jejich buněčnou stavbu. Při oblevě pak pokračují v dalším růstu. Je ale třeba dodat, že tohle neplatí, pokud panuje delší mrazivě suché počasí.

Sváteční potěšení

Při troše štěstí objevíte „sametonožek“ i větší množství, a povede–li se vám takový nevšední houbařský úlovek navíc v době vánoční, je o důvod víc připravit z donesených hub štědrovečerní postní polévku nebo houbového kubu.

Zimní houbaření prostě náleží k oněm vzácným drobným lidským potěšením, která s sebou přinášejí sice skromná, ale o to radostnější splněná očekávání.