Každá správná hospodyňka se pozná podle toho, jak silný a chutný umí vývar. My se dnes podíváme pod pokličku vývaru hovězího a připomeneme si, jak by se měl správně připravovat, aby byl plný síly.

Právě proto je nutné dbát především na výběr kvalitního masa. Nejlepší je spojení masa a morkové kosti. Ta obsahuje hořčík, sodík, draslík, vápník, ale i síru, křemík a fosfor. Morek je zároveň bohatý i na vitamíny A, K a C. Navíc v něm naleznete i zinek, selen a mangan.

Hovězí vývar je skvělým pomocníkem, a to nejen když jste nastydlí či vás bolí v krku, ale pomáhá i lidem trpícím nechutenstvím. Dávejte jim ho zpočátku bez masa, zeleniny i nudlí a uvidíte, jak je za pár dní postaví na nohy. Dodává totiž tělu živiny, o které si organismus sám neumí říct. Doplňujete jím i pitný režim, což se velmi často hodí.

Hovězí vývar má blahodárný účinek na podrážděný žaludek

Jak není asi nutné dlouze rozebírat, mnoho z nás ví, že takový poctivý hovězí vývar je blahodárným lékem na žaludek po bujarém večírku, kdy ho máme ráno jako na vodě. Umí ho totiž zklidnit a s kocovinou si celkem slušně poradit.

Pokud jste udělali vývaru kotel a polévky už jste přejedení, přidejte ho do rizota, které tím dostane nový rozměr. Anebo vývar zamrazte. Následně sáhnete po kostičce vždy, když ho budete v kuchyni potřebovat.

Vývar je skvělým pomocník v boji s nachlazením či respiračními nemocemi. Posiluje imunitní systém a zahřeje organismus. Nyní, v období jara, kdy začínají farmářské trhy a čerstvá zelenina se tak stává dostupnější i pro ty, co nemají zahrádky, můžete i z obyčejného vývaru připravit vitamínovou bombu.

Připravte si poctivý hovězí vývar podle našich babiček

Na přípravu hovězího vývaru budete potřebovat 2 kg hovězího masa s kostí, 4 l vody, 1 cibuli, 100 g mrkve, 100 g celeru, 100 g kořenové petržele, petrželovou nať, 2 stroužky česneku, nové koření, bobkový list, sůl, celý pepř.

Ve velkém hrnci si rozprostřete maso i s kostmi. Zalijte studenou vodou a přiveďte k varu. Následně ztlumte tak, aby voda jen lehce probublávala. Následně nechte být, za občasného zkontrolování. Při této kontrole seberte kal a pěnu, které se na povrchu vytvoří. Jedná se o přebytečný tuk a bílkovinu, která ve vývaru nemá co dělat. Vývar by kvůli tomu nebyl dostatečně čirý.

Po třech hodinách přidejte rozkrojenou cibuli včetně slupky. Následovat budou stroužky česneku, nahrubo nakrájená mrkev, celer a petržel. Nechte vařit další hodinu až dvě na mírném stupni a opět nezapomeňte sbírat kal.

Pak už by měl být vývar hotový. Vy ho sceďte, přidejte nakrájenou zeleninu, maso a uvařte zvlášť nudle. Pak můžete servírovat nebo samotný vývar použijte k dalšímu zpracování.

Zdroj: www.tipio.cz, www.kucharkaprodceru.cz, www.vareni.cz