Zdroje: rohlik.cz, toprecepty.cz, apetitonline.cz

Je rychle hotová, zasytí a je také velmi zdravá. Hrachová kaše se přesto netěší moc velké popularitě, neboť jí spousta lidí zkrátka nemůže přijít na chuť, anebo mají dodnes v živé paměti moment, kdy jim nevzhledně vypadající hrachovka přistála na talíři ve školní jídelně. Hrachová kaše si ale rozhodně zaslouží druhou šanci. Stačí dodržet pár jasných kroků a z postrachu školních jídelen se rázem stane lahůdka, kterou se nemusíte stydět servírovat ani k nedělnímu obědu.

Hrách je zdrojem bílkovin

Všechny luštěniny jsou skvělým zdrojem bílkovin a u hrášku tomu není jinak. Hrachová kaše tak může být skvělým obědem i pro ty, kteří nejí maso nebo se alespoň snaží jeho konzumaci omezit. O úžasných vlastnostech hrachu věděli už naši dávní předci a nedali na něj dopustit. Kromě velkého množství bílkovin obsahuje také vlákninu, čímž jeho konzumace napomáhá k přirozené detoxikaci těla.

Stejně tak je hrách bohatý na nejrůznější vitaminy a minerály. Ve velkém množství je v něm zastoupen vitamin C, některé vitaminy ze skupiny B, dále pak hořčík a také draslík. Jedinou nevýhodou hrachu je, obdobně jako u dalších luštěnin, že může způsobovat nadýmání. Tomu lze předejít, zkombinujete-li hrách například s bazalkou, koriandrem nebo anýzem.

Skvělá hrachová kaše podle Romana Vaňka

Hrachová kaše se běžně připravuje prakticky jen z hrachu, vody, cibule a česneku. Jenže takto uvařená kaše je poměrně bez chuti a možná právě kvůli tomu ji mnozí zařadili mezi svá ne tak úplně oblíbená jídla. S pár ingrediencemi navíc je to ale úplně jiná písnička!

Budete potřebovat:

350 g hrachu

150 g cibule

100 g špeku

100 ml hovězího vývaru

2 snítky čerstvé majoránky (lze použít i sušenou)

1 stroužek česneku

sádlo

sůl

Postup:

Hrách je nutné ještě před vařením namočit. Zalijte jej tedy v hrnci studenou vodou a nechte jej alespoň přes noc odpočívat. Druhý den vodu z hrnce slijte, nahraďte ji 700 mililitry čerstvé vody a přidejte lžičku soli. Poté hrách uvařte, aby byl měkký. Až se tak stane, hrách sceďte a vraťte jej do hrnce.

Cibuli si oloupejte, půlku z ní nakrájejte na kolečka a druhou najemno. Špek si rovněž nakrájejte, a to na malé kostičky. Připravte si pánev a rozpalte na ní asi lžíci sádla. Nechte na ní lehce zkaramelizovat cibuli nakrájenou na kolečka a přidejte do pánve také špek. Jakmile se špek vyškvaří a cibule zcela zezlátne, obsah pánve přendejte do čisté misky a dejte stranou.

Nyní do pánve přijde zhruba půl lžíce sádla, na kterém se orestuje cibule nakrájená najemno. Tu pak přidejte do hrnce s hrachem, přilijte hovězí vývar, přidejte prolisovaný česnek, majoránku a přiveďte obsah hrnce k varu. Pak stáhněte plamen a nechte všechno společně vařit asi tři minuty. Nakonec kaši ponorným mixérem rozmixujte a je hotovo. Na talíři kaši ještě ozdobte kolečky cibule a špekem. Hrachovou kaši můžete podávat jen tak, anebo například s volským okem či plátkem uzeného masa. Dobrou chuť!