Víte o tom, že skutečný původ bábovky je až v daleké Indii? Podle historiků je její neobvyklý tvar odvozený od symbolu plodnosti. Dodnes v hinduistických chrámech najdete desky s otvory, které symbolizují ženskou plodnost. Takže taková bábovka je vlastně takovou oslavou hojnosti, radosti a plodnosti. V Evropě se poprvé objevila v 17. století v Lembergu. Později zachutnala i polskému králi Stanislavu Leszczyńskému, francouzské i rakouské šlechtě. Inu, svět je malý a dobré věci se jen tak neutají. Není divu, že bábovka postupem času ovládla celou Evropu.
Autor Toprecepty vám poradí, jak si připravit vynikající bábovku. Více na kanále YouTube.com.
Vylepšená bábovka
Bábovek existuje spousta druhů. Od klasické „mramorové“, po kefírovou, banánovou, ořechovou, makovou nebo tvarohovou… Výhodou bábovky je, že je z litého těsta, takže odpadají takové „časové brzdy“, jako je třeba kynutí. Navíc máte možnost do bábovky přidat i spoustu věcí podle své fantazie. Sázkou na jistotu je třeba káva, rum nebo jiná výraznější chuť. Bábovka získá zajímavý šmak, když ji dáte do vymazané formy, kterou jste vysypali kokosovými hoblinkami.
Blesková varianta
Pokud potřebujete upéct bábovku pro nečekanou návštěvu, máme pro vás tip na jednu „rychlovku“, která výborně chutná a její příprava trvá jen chviličku. Jak na to: V míse smíchejte 2 vejce, ½ hrnku oleje, 1 hrnek mléka, 1 balení vanilkového cukru, 2 hrnky polohrubé mouky, 1 balení prášku na pečiva, 1 hrnek cukru krupice. Směs rozdělte na dvě části. První část ponechte jen tak, jen ji doplňte třeba ořechy, rozinkami nebo kokosem. Druhou část těsta obarvěte 1 lžící kakaa.
Něco sladkého ke kávě
Do vymazané a vysypané formy nalijte obě těsta v libovolném pořadí. Pak je pomocí lžíce lehce promíchejte, aby se vytvořil „mramorový efekt“. Bábovku pečte v předehřáté troubě 30 – 40 minut. Jakmile je hotová, stačí ji pocukrovat a po vychladnutí servírovat hladovcům. Určitě budete mít úspěch!