Hrstková polévka patří mezi nejoblíbenější zimní polévky. Naše babičky jí vařívaly, když potřebovaly nasytit hodně hladových krků a zároveň zužitkovat i přebytky z oběda. A skutečně v této polévce můžete utopit vážně všechno – od brambor, luštěnin, kousek uzeného, až po „unavenou“ mrkev, kedlubnu nebo pórek, který zbytečně zabírá místo v lednici.

Ve videu Recepty bez brepty najdete přesný postup na hrstkovou polévku. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Pozor na vaření

Ovšem je tu jedno úskalí, které byste měli vědět. Pestrost přísad v polévce znamená také rozdílnou dobu vaření. Proto například luštěniny (fazole, cizrnu nebo klasičkou čočku) před tepelnou úpravou raději na několik hodin namočte, aby vám jejich vaření nezabralo hodně času a zbytek polévky nepřipomínal rozvařenou kaši. Možná, že v případě čočky je praktičtější sáhnout po červené variantě, která se nepotřebuje namáčet a je rychleji hotová. Vhodné jsou také kupované směsi na hrstkovou polévku, které stačí jen nasypat do hrnce a uvařit.

Pusťte se do práce!

Předešlý den namočte v míse 50 g čočky, 50 g krup, 50 g fazolí a 50 g loupaného hrachu. Druhý den nasekejte 1 cibuli a orestujte ji na oleji společně s 50 g nastrouhané kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer). Nakonec polévkový základ zalijte vodou a přidejte do něj všechny namočené a propláchnuté luštěniny a obiloviny. Nezapomeňte ještě přihodit 50 g ovesných vloček, které dodají jídlu dostatek vlákniny!

Velké finále

Polévku okořeňte bobkovým listem, kuličkami jalovce a lžící soli. Směs vařte zhruba 45 – 60 minut, dokud luštěniny a kroupy nebudou úplně měkké. Nakonec do jídla přidejte dva prolisované stroužky česneku, petrželku (nebo nasekanou pažitku), špetku pepře a lžičku majoránky. Vše důkladně promíchejte a během minutky servírujte hladovcům. Určitě jim zachutná…

Související články

Zdroje: www.toprecepty.cz, www.kucharkaprodceru.cz