Jablečný závin je v českých končinách velmi oblíbený a umí ho upéct téměř každý. Není na tom totiž nic těžkého. Ale co takový hruškový štrúdl? Je také tak snadný a chutný? Odpověď vám dá recept Zdeňka Pohlreicha, který vás naučí si hruškový závin připravit.

Jak už název napovídá, hlavní přísadou do tohoto moučníku jsou hrušky. Toto ovoce je velmi zdravé a pro organismus přínosné. Hrušky jsou bohaté na kyselinu listovou, která podporuje růst, krvetvorbu a dobrou náladu. Také obsahují draslík, který odvodňuje a vitamín C. Hrušky regulují správnou funkci střev a zmírňují trávící potíže.

Hruška má více vitamínu C než pomeranč

Věděli jste například, že jedna středně velká hruška má tolik vitamínu C jako třeba půl skleničky pomerančové šťávy? Navíc hrušky obsahují hodně vlákniny a antioxidantů. Už v minulosti se hrušky používaly ke snižování teploty, při zažívacích křečích i vysokých teplotách spojených se zimnicí.

Skvělá je i hrušková šťáva. Ta zpevňuje cévy, působí močopudně a ovlivňuje žaludeční potíže. Díky vysokému obsahu draslíku se šťáva z hrušek podává také jako stimulátor srdeční činnosti. Hrušky jsou navíc skvělé i na hubnutí. Díky nim nám navíc klesne hladina cukru v krvi a také cholesterol.

Hruškový závin podle Zdeňka Pohlreicha

Pro přípravu hruškového závinu podle Zdeňka Pohlreicha budete potřebovat: 8 hrušek, oloupaných a nakrájených na plátky, 4 lžíce třtinového cukru, 100 g mandlové mouky, 60 g mandlí, nasekaných nahrubo, 1 lžičku mleté skořice, 1 lžíci hruškovice, 450 g plundrového těsta, hladká mouka na pomoučení, 2 rozšlehaná vejce, 1 lžíci citronové šťávy.

Oškrábejte a nastrouhejte šest hrušek, přidejte třtinový cukr, trochu mleté skořice a mandle. Vše promíchejte společně s hruškovicí. Následně začněte s přípravou těsta. Stůl si posypejte hladkou moukou a rozválejte listové těsto. Až bude těsto dostatečně tenké, posypejte ho strouhankou. Následně rozšlehejte dvě vajíčka a těsto potřete až po okraj.

Na plech si dejte pečicí papír, na něj přeneste těsto, rozprostřete směs a dobře zarolujte. Poté opět celý závin potřete rozšlehaným vajíčkem a následně propíchejte vidličkou na několika místech. Troubu si rozehřejte na 180 °C a pečte asi půl hodinky. Ke štrúdlu se skvěle hodí domácí šlehačka, se kterou rozhodně nešetřete.

Zdroj: www.elektrovlasek.cz, www.budejovice.rozhlas.cz, www.tojesenzace.cz