Lahodné, poctivé, plné nejlepších surovin. Dortíčky se záhy rozšířily po celé rakouské monarchii. Oblíbili si je kuchařky, hospodyně a cukráři a každý si recept tak trochu přizpůsobil dle svého. V průběhu let vznikaly a dodnes vznikají desítky receptů na išlské dortíčky. Okouzlily i autorku známých kuchařek Marii Janků-Sandtnerovou. Její recept je známý dodnes a išlské dortíčky podle Sandtnerky nesmějí chybět na vánočním stole v mnoha českých domácnostech. Vyzkoušejte její recepty i vy.
Suroviny:
Na těsto:
210 g hladké mouky
20 g kakaa
70 g moučkového cukru
1 lžička citronové kůry
špetka skořice
40 g loupaných mandlí
140 g másla + na potření
hrubá mouka na vysypání
Na nádivku:
100 g moučkového cukru
3 žloutky
špetka vanilky
1 lžička rumu
20 g rybízové zavařeniny
150 g opražených loupaných lískových oříšků
piškotové drobečky dle potřeby
Na ozdobu:
50 g vlašských ořechů
čokoláda na polevu
Postup:
Hladkou mouku dejte na vál a vytvořte důlek, do kterého nasypte kakao, cukr, citronovou kůru, skořici a loupané jemně nasekané mandle. Do směsi přidejte na kousky nakrájené změklé máslo a vypracujte hladké těsto, které nechte půl hodiny v chladu odležet.
Mezitím si připravte nádivku. Moučkový cukr vyšlehejte se žloutky do nadýchané pěny. Přidejte vanilku, rum a nasekané opražené oříšky. Pokud je nádivka příliš hustá, přidejte rum, je-li řídká přimíchejte piškotové drobečky.
Z odleželého těsta vyválejte plát asi 3 mm silný a vykrájejte kolečka. Vyložte je na máslem potřený a moukou vysypaný plech a pečte při asi 150 °C, dokud nezrůžoví. Po upečení nechte na plechu vychladnout.
Na polovinu koleček rozetřete vrstvu zavařeniny a poté nádivky, polovinu polijte čokoládovou polevou a ozdobte půlkou vlašského ořechu. Jakmile čokoláda ztuhne, kolečka s nádivkou přiklopte kolečky s ořechy. Hotové dortíčky vložte do papírových košíčků a skladujte v chladu.