Říká se o nich, že je měl tuze rád císař František Josef. Císařský zámeček v Bad Ischlu ve svazích hory Jainzen – Kaiservilla – bylo jeho oblíbené letní sídlo. A tady prý přišel na chuť i této místní specialitě, kterou si potom nechával on i vídeňský dvůr údajně po krabicích dovážet do Vídně.

Z Bad Ischlu se toto pečivo rozšířilo do dalších rakouských cukráren a doznalo různých drobných obměn. Můžeme se tak setkat s išlskými dortíčky plněnými pouze marmeládou (meruňkovou či rybízovou), s krémem čistě čokoládovým, nebo obsahujícím i ořechy, s polevou nejen čokoládovou, ale také třeba kávovou...

Který recept je tedy ten „pravý“?

Obvykle se za něj považuje recept cukrárny Zauner v Bad Ischlu, který v roce 1950 dal dohromady Richard Kurth Zauner, tehdejší cukrář z rodiny Zaunerů. O osm let později, v roce 1958, získal s tímto receptem zlatou medaili na světové výstavě Brusel Expo 58. A v roce 1959 dokonce zkomponoval na počest lahodných išlských dortíčků rakouský skladatel Eugen Brixel skladbu nazvanou – jak jinak - „Ischler Törtchen“.

Recept uvedený níže odpovídá právě receptu z cukrárny Zauner, pouze poleva se mírně liší. Cukrárna Zauner nepoužívá čistou čokoládovou polevu, ale míchá ji s cukrovým fondánem. Oproti išlským dortíčkům, které u nás zdomácněly jako vánoční cukroví, jsou ty rakouské podstatně větší – mají průměr 6–7 cm. Na úvodní fotografii je vidět srovnání klasické rakouské velikosti s tou „českou vánoční“.

Išlské dortíčky - tradiční recept

Těsto:

  • hladká mouka 150 g
  • loupané mandle 90 g
  • máslo 150 g
  • jemný krupicový cukr 80 g
  • sůl špetka
  • skořice špetka

Náplň:

  • hořká čokoláda 70 g
  • máslo 160 g
  • moučkový cukr 2 – 3 lžíce
  • třtinový rum 1 lžička

Na ozdobení:

  • meruňková marmeláda cca 2 lžíce
  • tmavá čokoládová poleva 200 g
  • hrubě nasekané pistácie nebo půlky loupaných mandlí

Mandle určené do těsta nasucho opražíme, až začnou vonět. Neměly by začít hnědnout. Necháme vychladnout a potom jemně umeleme.

Smícháme mouku, cukr, sůl, skořici a umleté mandle. Máslo nastrouháme a propracujeme s moučnou směsí. Nehněteme příliš dlouho, jinak by se uvolňoval lepek a těsto by bylo tvrdé. Necháme v lednici 30 minut uležet.

Plech pokryjeme papírem na pečení. Troubu předehřejeme na 180 ⁰C.

Na pomoučeném válu rozválíme těsto na tloušťku 3 mm. Vykrajujeme kolečka a skládáme je na plech (těsto je dost křehké, protože neobsahuje vejce). Pečeme cca 8 minut, až okraje začnou růžovět. Necháme vychladnout.

Máslo na krém necháme předem při pokojové teplotě zcela změknout.

Přidáme k němu moučkový cukr a vyšleháme do pěny. Čokoládu rozpustíme v mikrovlnné troubě nebo ve vodní lázni, necháme ji vychladnout na tělesnou teplotu. Společně s rumem ji potom zašleháme do máslového základu a vyšleháme čokoládový krém. Naplníme ho do cukrářského sáčku a nastříkáme ho ve vysoké vrstvě na polovinu koleček. Zbývající kolečka přitlačíme na krém a dáme do lednice důkladně ztuhnout.

Když jsou slepená kolečka ztuhlá, ohřejeme meruňkovou marmeládu a potřeme jí tence povrch dortíčků. Dáme opět krátce vychladit a zatím rozpustíme čokoládovou polevu.

Ztuhlé dortíčky na mřížce poléváme čokoládovou polevou. Jakmile na nich částečně ztuhne, zbytek polevy nalijeme do papírového kornoutku (vyrobíme si ho z pečicího papíru stejně, jako se dělá na zdobení perníčků bílkovou polevou), ustřihneme malou špičku a polevou uděláme na dortíčky rovnoběžné čáry. Posypeme pistáciemi, popř. mandlí. Necháme zcela ztuhnout. Skladujeme v chladničce maximálně týden, pro delší uchování zamrazíme.