Již pošestnácté čekají na vaši návštěvu jablka ve všech podobách - sušená, tekutá, pečená i právě utržená ze stromu. Oblíbená slavnost bude zahájena 24. září v 11 a potrvá do 17 hodin. Organizátoři chtějí představit místní a regionální pěstitele ovoce a výrobce ovocných produktů a tak podpořit pěstování tradičních bělokarpatských odrůd ovoce.

Ukázka řemesel i kuchařského umění

Hostětínská náves ožije jarmarkem, na němž se představí zástupci tradičních řemesel a zemědělci, jejichž produkty můžete ochutnat. Bezesporu největším lákadlem je přehlídka jablečných moučníků z kuchyní místních hospodyněk. Vystavené exponáty budou v odpoledních hodinách rozprodány. Na výstavce starých a krajových odrůd ovoce můžete během dne využít ovocnářské poradenství. Čeká na vás například proslulá jadernička moravská, prastará krajová odrůda původem z Valašska. Její plody jsou žluté, někdy mají červené líčko, tvar kuželovitý nebo vejčitý. Koruna je rozložitá až převislá. Jaderničky se skvěle hodí k výrobě moštu nebo pálenky.

V areálu moštárny si mohou návštěvníci koupit čerstvý mošt jablečný, nebo míchaný s arónií, rakytníkem a zeleným čajem. Gurmány potěší nejen jablečné koláče, ale i jehněčí bioklobásky a další pochutiny.

Zkuste si i vy udělat jednoduchou, ale lahodnou jablečnou bábovku. Nabízíme jeden z oceňovaných receptů z loňského ročníku slavnosti.

Jablečná bábovka s ovesnými vločkami

2 hrnky nahrubo nastrouhaných jablek (asi 6 kusů)
1 hrnek polohrubé mouky
půl hrnku hrubé mouky
půl hrnku moučkového cukru
půl hrnku oleje
půl hrnku nahrubo nasekaných ořechů
půl hrnku rozinek namočených v rumu
1 vanilkový cukr
půl prášku do pečiva
půl lžičky mleté skořice
půl lžičky jedlé sody
3 vejce

Do mísy dáme mouku smíchanou se sodou a skořicí. Přidáme cukr, ořechy, jablka, rozinky, vejce a přilijeme olej. Vše řádně promícháme. Hmotu nalijeme do tukem vymazané formy, vysypané ovesnými vločkami. Pečeme na 180 °C přibližně 45 minut.

Troufnete si na jablečný trojboj?

Pro děti je připravena pohádková Jablečná stezka starým sadem, při které plní řadu úkolů. Kromě stezky si děti budou moci zkusit tradiční řemesla a je pro ně připraveno i pohádkové divadlo pod širým nebem. Pro dospělé je připraven Jablečný trojboj. Mohou se také vydat na putování po sochách rozmístěných v krajině kolem obce či navštívit naučnou stezku Naokolo Hostětína.

Zájemci se mohou těšit na lektorované prohlídky modelových ekologických projektů: pasivního domu, moštárny, historické sušírny ovoce, kořenové čistírny odpadních vod, výtopny na biomasu, solárních panelů na výrobu teplé vody i elektřiny a šetrného veřejného osvětlení. K dispozici bude ekologická poradna pro domácnost. Příznivci přírodního zahradničení uvítají prohlídku ukázkové přírodní zahrady.

Pro návštevníky, kteří dorazí vlakem nebo na kole, je připravena ochutnávka moštu zdarma.

Více informací naleznete na www.jablecna-slavnost.cz