obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jablečný mošt pasterizovaný nebo připravený za studena

Jablečnou šťávu lze ošetřit tak, aby dlouho zůstala zdrojem vitamínů, přírodního cukru, pektinů, kyselin i vlákniny a měla výbornou chuť. Ke spolehlivým postupům patří pasterizace, tedy zahřátí na určitou teplotu.

Pasterizovaný mošt

Po vylisování dám mošt vychladnout na jeden den, pak ho po dobu pěti minut zahřeji na 75 °C a ihned nalévám do PET láhví, které potom opět asi na pět minut položím do vodorovné polohy, aby teplo zlikvidovalo i případné mikroorganismy na víčku.

Mošt vyrábím i z letních jablek, která jsou ostřejší. Mám vyzkoušené, že se mošt nezkazí ani po několika letech.

Při lisování používám pevný řídký sáček, který mošt lépe vyčistí a navíc se z lisu snadněji odstraňují výlisky.

Při zahřívání sbírám pěnu a láhve plním trychtýřem se sítkem, aby se zachytily všechny zbytky. Mošt uskladňuji v chladu.

Jde to i bez zahřívání

Dobrý mošt si můžeme vyrobit také bez zahřívání: Druhý den po usazení ho plníme do vysířeného demižonu nebo jiné uzavíratelné nádoby, a to do 4/5 kapacity. Nádoby uložíme do chladna a asi za měsíc se mošt usadí. Vezmeme hadičku a tekutinu přečerpáme do jiných demižonů.

Tento mošt je čirý, ale v chladné místnosti vydrží celý rok. Je chutnější než převařovaný, při výrobě ovšem vyžaduje větší péči, jinak se kazí.

Václav Forest, Sniradice

mošt mošt Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mošt dvakrát zahřátý a sterilovaný 

Jablka nechám vylisovat. Šťávu přecedím do hrnce a zahřívám čtvrt hodiny na 70 °C (měřím teploměrem ze zavařovacího hrnce). Pak hrnce se šťávou nechám stát 24 hodin a poté obsah znovu na čtvrt hodiny zahřeji na 70 °C.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Máme-li moštu moc, hned po druhém zahřátí ho lijeme do demižonů, zátkujeme, zavoskujeme a šup s nimi opět pod deku. Tento mošt se pak snažíme brzy spotřebovat, což se nám daří, neboť jsme velká rodina.

Mezitím nachystám láhve s úzkým hrdlem, mošt do nich naliji a otevřené láhve vložím do zavařovacího hrnce, kde je steriluji na 75 °C opět čtvrt hodiny.

Pak láhve rychle zazátkuji předem vyvařenými zátkami, přikryji dekou a nechám pomalu zchladnout.

Je to hodně práce, ale mošt se nikdy nezkazil. Jednou jsem vynechala druhé zahřívání, ale mošt dlouho nevydržel.  

Vlasta Smutná, Veselí nad Moravou

Šťáva v mrazáku

Už léta strouhám jablka na řepáku, pak je vložím do menšího lisu a šťávu stáčím do PET láhví (ale jen do 3/4). Láhve pak zavíčkuji a uložím do mrazáku. Mošt je dobrý i o Vánocích a pokud jej do té doby nevypijeme, i déle.

Alena Šimková, Budkov

Akční letáky