Vyrobit si vlastní domácí burčák není vůbec nic složitého. Zvládnou to i naprostí začátečníci v kuchyni. K přípravě vám stačí jen pár ingrediencí, troška trpělivosti a chuť experimentovat. Ve výsledku vás čeká burčák plné chuti a příjemné vůně.
Jak připravit domácí burčák krok za krokem? Podívejte na toto YouTube video na kanálu Jarka Broki:
Co to je burčák
Ve skutečnosti se jedná o částečně zkvašený mošt z plodů vinné révy s vyváženým chuťově harmonickým poměrem alkoholu, cukru a kyselin. Burčák je meziproduktem při produkci vína, který má svůj krátký čas, a to jen několik dní po začátku kvašení moštu.
Obsah alkoholu se pohybuje v rozmezí 1 až 7 %. Oblíbený nápoj si můžete vyrobit v pohodlí domova, a to buď z koupených hroznů, nebo těch, které jste si sami vypěstovali na zahradě.
Burčák je zdravý
Kromě toho, že je burčák chutným a osvěžujícím nápojem, je také přínosný pro naše zdraví. Obsahuje mnoho cenných látek a živin. Vzhledem k vysokým hodnotám vitamínu B prospěje burčák pokožce a vlasům. Stejně tak podporuje správnou činnost srdce a kvalitní trávení.
Pomůže i od únavy a zlepšuje imunitu. Nikdy to však nepřežeňte v konzumaci s jeho množstvím, burčák má totiž i projímavý účinek.
Jaké použít hrozny
Hrozny pro výrobu burčáku nemusí být absolutně vyzrálé. Mnohem lepší je, když jsou ještě lehce sladkokyselé. Během zrání hroznů se totiž vytrácí kyselina, která v burčáku vytváří s cukrem svou typickou a vyváženou chuť. Nápoj se nejčastěji připravuje z bílých hroznů, ale je velice chutný i z červených.
Očistěte hrozny
Nejprve dokonale očistěte hrozny a poté každou bobuli odeberte od stopky. Pak je v hrnci nahrubo rozmačkejte a nechte je několik hodin odležet. Následně z hroznů vylisujte veškerou šťávu a přelijte ji do kanystru nebo demižónku. Nádobu naplňte zhruba do dvou třetin, zbytek je prostor na kvašení.
Burčák potřebuje teplo…
Nádobu umístěte do místnosti s teplotou 15 až 25 °C a každý následný den burčák kontrolujte. Pokud se kvasný proces vyvíjí pomalu, zvolte lokalitu s vyšší teplotou. Nádobu nikdy nezavírejte na těsno, předejdete tak nepříjemnému vybouchnutí. Vznikající plyny v burčáku musí mít kudy z nádoby odcházet.
…a čas
Burčáku se dočkáte cca v období 15 dní. Skutečný čas se odvíjí od okolní teploty. Správní vinaři vědí, že burčák je nutné pravidelně ochutnávat. Jakmile totiž začne být ve formě, trvá tento stav jen několik hodin. Byla by škoda přijít o prvotřídní kvalitu.
Kdy je ta správná chvíle?
Hotový burčák poznáte podle toho, že začne perlit a šumět. Nejčastěji to bývá kolem 10. dne. Kvalitní burčák je světle žlutý a lehce zakalený.
Zdroje: www.idnes.cz, www.magazin.recepty.cz, www.hobby.instory.cz, lidovky.cz