Současným trendem je konzumovat vína spíše mladá, jeden až tři roky po sklizni. Víno můžete také archivovat, tedy nechat ho dozrát řádově několik roků až desítek let. Výběr vhodných vín a jejich archivování je však jiná kapitola. Jestli jste si koupili dobrou láhev vína a schováváte si ji na zvláštní příležitost, lze víno bez problémů skladovat po dobu několika dnů až měsíců, aniž by se to podepsalo na jeho chuti či dalších vlastnostech. Co zvládnete pro víno udělat, aby si zachovalo své jedinečné vlastnosti a poskytlo vám skvělý chuťový zážitek?

Jako ve sklepě

Ve sklepě je vínu jako v ráji, panují tam totiž ideální podmínky pro jeho uchovávání. Pro víno je ideální tmavý prostor s konstantní teplotou mezi 10-12 °C a přiměřenou vlhkostí. Velmi důležité je, aby teplota byla stálá a nekolísala, to vínu vůbec neprospívá. Také vlhkost by se měla udržovat mezi 65 až 80 %. Při nižší vlhkosti se víno snáz odpařuje, příliš mnoho vlhkosti zase nahrává vzniku plísní. Ne každý milovník vína má však k dispozici sklep a proto hledá jiné vhodné místo pro své poklady v lahvi. Může to být studená tmavá komora, skříň v chodbě nebo i tmavý příborník, naopak třeba garáž se pro skladování vína moc nehodí. Pár stupňů mimo ideální teplotní rozhraní víno snese, škodí mu ale výrazné kolísání teplot. Vyhněte se i místům, kde dopadá hodně světla nebo je přímo v dosahu slunečních paprsků, pozor dávejte pozor na blízkost topných těles. Bílá a růžová vína vypijte do tří měsíců, lehká červená a kvalitnější bílá si vychutnejte do půl roku. Nejdéle se dají skladovat červená vína, bez výrazné změny jejich charakteru si je můžete schovávat i rok.

Láhev musí ležet

Hlavním nepřítelem pro kvalitu vína je vzduch. Pokud není láhev dostatečně utěsněna, zkonzumujte víno raději hned. Dobře padnoucí korek však sám o sobě víno neuchrání. Vzduch pronikající do láhve nutí víno dále pracovat, rychle stárne a snadno ztrácí své dobré vlastnosti. Proto je více než žádoucí láhev vína při skladování pokládat, aby korek byl neustále ponořen v tekutině. Tím se zabrání jeho vysychání a smršťování, vlhký korek účinně zabraňuje přístupu vzduchu a brání nechtěné oxidaci vína. S již uloženými lahvemi vína se snažte co nejméně manipulovat, překládejte je jen v opravdu nutných případech. Stejně tak jim nesvědčí drobné otřesy, způsobené například blízkostí elektrického spotřebiče. Ohled berte i na to, co ukládáte do blízkosti skladovaného vína. Zátka z korku má sklon nasávat okolní pachy a ty pak přes ni proniknou k vínu. Vyhněte se tedy aromatickým látkám, dezinfekčním a úklidovým prostředkům skladovaným poblíž vín.

Domácí vinotéka

Při krátkodobém skladování vína si většina lidí neláme hlavu a strčí láhve jednoduše do lednice. Pokud víno zkonzumujte záhy po jeho zakoupení, vystačíte si i s tímto řešením. V lednici ale panují příliš nízké teploty, víno je vystaveno vibracím a pachům z jídla a dalších nápojů. Milovníci vín, kteří mají doma vždy větší zásobu oblíbeného nápoje, by měli zvážit pořízení domácí vinotéky. Díky ní budou mít víno vždy po ruce, uchovávané v optimálních podmínkách a ideálně vychlazené. Vstupní investice je vyšší, ale budete si jistí, že lahodná vína mají tu nejlepší péči. Kvalitní domácí vinotéce nechybí propracovaný systém cirkulace vzduchu, antivibrační zařízení, rozčlenění prostoru na zóny s odlišnou teplotou, dvířka s UV filtrem, prosklená dvířka, dětská pojistka a vnitřní osvětlení.