Trik s olejem vám zaručí skvěle šťavnaté řízky.
Zdroj: Shutterstock

Zapomenutý trik s olejem: Takto šťavnaté řízky jste ještě nejedli

Jsme národem, který řízky miluje. Řízky se dělají při speciálních příležitostech nebo jako nevšední pochoutka na výlety. Každá hospodyňka bezesporu umí ty nejlepší řízky. Zkuste je ale ještě o kousíček vylepšit malým trikem s olejem!

Milují je dospělí i děti. Ženy i muži. Někdy bývají ceněné více než kus dortu. Řízky jsou pro nás něco jako národní pokrm. Každý ví, že dokonalý řízek musí být super šťavnatý, na povrchu křupavý a zlatavý. Jedině pak je to kýžené nebe v ústech a je jedno, jestli se jedná o řízek kuřecí, vepřový, telecí nebo krůtí. K naprosto dokonalému chuťovému zážitku se vyplatí dodržet několik osvědčených rad, pojďte se na ně s námi podívat. 

kuřecí maso Velké oblibě se těší řízky z kuřecího masa. Zdroj: Shutterstock

Přesný řez masa na řízky

Největší oblibě se v České republice těší řízek kuřecí, a to i mezi dětmi. Nejčastěji se dělá z kuřecích prsou, ze stehenního masa již méně. U kuřecích prsou stačí svalovinu podélně nakrojit a nedokrojit úplně. Prso pak rozevřít a získat větší řízek. U vepřového, telecího a hovězího masa, ať už se jedná o jakoukoliv část, krájejte vždy přes vlákno. Pokud byste krájeli po vlákně, výsledný produkt by byl tuhý a skoro nepoživatelný. 

Klepat, či neklepat maso na řízky?

Naklepáváte řízky? Věřte, že pokud kuřecí maso dobře nakrájíte, naklepávat jej nemusíte. Samo o sobě má velmi jemnou strukturu, tu byste příliš vehementními údery mohli porušit a to by byla škoda. Naopak maso vepřové a hovězí naklepání vyžaduje. Cílem je mírně porušit tuhá vlákna a dodat masu šťavnatost. Nejdůležitějším krokem je osolení a opepření ještě syrového masa. Pokud byste tento krok vynechali, věřte, že hotový řízek už těžko dochutíte.

vepřový řízek Vepřové maso mírně naklepejte, abyste mu dodali šťavnatost. Zdroj: shutterstock

Na čem řízky smažit

Palčivá otázka se týká i samotného smažení řízků. Přední šéfkuchaři doporučují přepuštěné máslo nebo sádlo. Jedině tak máte šanci na opravdu gurmánský zážitek. Ve spoustě domácnostech se smaží klasicky na oleji. Ovšem pozor, ne každý olej je na smažení vhodný. Pokud musíte smažit na oleji, použijte řepkový a vylepšete ho lžící másla. Pokud by vás napadlo smažit jen na másle, nedělejte to. Samotné máslo se přepaluje. Když jej ale smícháte s olejem, výsledek bude mnohem lepší.

smažení Pokud smažíte řízky na oleji, přidejte do pánve i lžíci másla. Zdroj: shutterstock

Trik s olejem

Než začnete maso hýčkat v trojobalu, zkuste malý trik. Každý plátek lehce potřete olejem. Ten zajistí, že během smažení řízku nedojde k vysušení masa a ono si tak zachová svou šťavnatost. Teprve pak se pusťte do trojobalu. Obecně platí, že není nutné maso v jednotlivých vrstvách obalu nijak upěchovávat. Stačí protáhnout, namočit tak, aby byl celý kus masa obalem pokrytý.

Tip na závěr

Pro křehčí výsledek můžete maso zakápnout citronovou šťávou. Kuřecí maso se zase doporučuje nakládat předem do jednoho hrnku acidofilního mléka a nechat v této lázni odpočívat klidně i přes noc.

Zdroje: adbz.czzadnyspeky.czwww.toprecepty.czwww.kucharkaprodceru.cz

Akční letáky