První švestky prý rostly na Kavkaze a do Evropy je přivezli ze svých výprav Římané. K nám do Čech se dostaly až díky Karlu IV., který je dovezl z Francie. Švestkám se u nás začalo přezdívat „karlátka“ a staly se stejně důležitým pěstitelským artiklem jako třeba hroznové víno.

Tehdy ale asi nikdo netušil, jaký potenciál mají. Pokud patříte mezi „švestkožrouty“ získáváte hned několik bonusů do života. Jednak pojídání švestek působí jako prevence proti zánětům žaludku a střev. Švestky jsou zároveň plné antioxidantů a dokážou zpomalit stárnutí. A navíc – díky obsahu draslíku – dají do latě krevní tlak a zabrání srážení krevních destiček, takže je šance, že odoláte ateroskleróze či cévní mozkové příhodě.

Švestkový kompot naslano

Zdroj: Youtube

Švestky samozřejmě můžete jíst ve velkém a v různých úpravách. Od kompotů, koláčů či povidel. Ale už jste je někdy měli naslano? Vyzkoušejte tenhle jednoduchý recept, který je populární zejména v Asii. Jak na to: Omyjte dvě kila švestek. Rozpulte je na polovinu a odstraňte z nich pecku. Do každé vyvařené zavařovací sklenice dejte dva stroužky česneku, kousek pálivé papriky a bokový list. Sklenice napěchujte půlkami švestek a každou z nich zasypte 1,5 lžičkou soli. Nakonec „slaný kompot“ zalijte 60 ml 4 % octa a trochou vody tak, aby ovoce bylo dokonale ponořené.


Chuťové finále s bonusem

Všechny zavřeniny důkladně uzavřete a několikrát protřepejte. Uložte je na chladné místo, kde vydrží zhruba 1 rok. Mimochodem, slané švestky jsou specialitou Japonců a říká se o nich, že působí jako přírodní posilovač kostí. Doporučujeme je nakrájet do salátů, propůjčí jim zajímavou chuť!

Související články

Zdroje: magazin.recepty.cz, www.nejlevnejsizbozi.cz