Jak nazdobit dort?
Zdroj: Shutterstock

Nazdobte dort jako profesionální cukráři. Zvládnete to levou zadní

Čeká vás rodinná oslava, kdy by neměl chybět vlastnoručně vyrobený dort? Stačí upéct chutný korpus a mít trochu fantazie. Nejde o nic složitého. Jak zdobí dort profesionálové?

Pokud jste začátečníci a rozhodli jste se, že upečete domácí dort, není se čeho bát. Vsaďte vždy na ověřený recept a dodržujte předepsaný postup. Pak už zbývá jen jediné - dort ozdobit. Jestliže se obáváte klasického sáčku na zdobení krémem, jsou i další možnosti. Konečnou úpravu můžete zvládnout s polevou, čokoládou, marcipánem, krémovými ozdobami, cukrářským zdobením, ovocem či kokosem, ořechy a mandlemi. Možností je přehršel.

Na 10 tipů zdobění dortu se podívejte v tomto videu:

Dorty nemusí být jen plné krémových kudrlinek

Pro každého začátečníka může být snadnější dort upéct a promazat, než ho zdobením dokončit. Ovšem i obyčejný korpus výrazně vylepší zajímavé zdobení. V posledních letech se dokonce staly trendem dorty, kterým se říká „nahé“.

Zpravidla bývají jen uvnitř promazané a horní část je ozdobena jen minimalisticky originálním či významovým doplňkem, který se vztahuje k oslavenci. Jindy lze korpus nepravidelně přelít polevou a doplnit třeba ovocem. Jaká zdobení lze ještě využít?

dort zdobený jedlé květy Krásně nazdobit dort zvládnete i sami. Zdroj: Shutterstock

Využijte jedlý papír

V podstatě se jedná o velmi tenkou oplatku, vyrobenou z bramborového, kukuřičného nebo rýžového škrobu, sladidel a rostlinného oleje. Vlastně je téměř bez chuti a slouží k originálnímu zdobení.

Můžete si zakoupit papír s konkrétním motivem, anebo si na něj nechat natisknout váš návrh, či oblíbený symbol, postavu, pohádkové motivy, prostě cokoliv. Pak potištěný jedlý papír přitiskněte na vrchní plochu a kolem dort dozdobte třeba šlehačkou a sezónním ovocem.

Hitem jsou i jedlé květy

V posledních letech se těší oblibě i jedlé květy. Určitě jste je zaznamenali i na dortech v cukrárně, kde se často objevují sedmikrásky, růže, macešky, chrpa, měsíček a třeba ibišek. Jedlé květy nechte před použitím zabalené ve vlhkém ubrousku v chladničce, vydrží vám déle v čerstvém stavu.

Zdobení s jedlými květy zvládne také každý začátečník. Jednoduše je umístíte na povrch dortu, kde z nich můžete vytvářet libovolné fantazie. Kdybyste se náhodou ve zdobení „rozjeli“, nezapomeňte, že méně je někdy více.

dort ovocný zdobený Dort zdobený jahodovou čokoládou vypadá nádherně. Zdroj: Shutterstock

Zkuste nelámavou čokoládovou polevu

Další jednoduchý způsob je využití čokoládové polevy. Máme pro vás však tip na takovou, která na dortu nepopraská a bude hladká a lesklá. Rozpusťte si ve vodní lázni 150 g kvalitní hořké čokolády, přidejte 1 lžíci kakaa, 1 hrnek cukru a půl šálku vody. Čokoládovou směs zahřívejte jen při nízkých teplotách, dokud nezhoustne. Pak ji můžete na dort namazat nebo nalít.

poleva, čokoláda, dort Mezi nejoblíbenější zdobení patří čokoláda a čerstvé ovoce. Zdroj: Shutterstock

Pestrobarevné ovoce

Mezi nejoblíbenější zdobení patří i čerstvé ovoce. Je rychlé a většinou u strávníků úspěšné. Můžete se zde vyřádit co se týká barev i chutí. Kombinujte však vždy takové ovoce, které se k sobě hodí a využít můžete i jejich lístky či kousky větviček. Působí to velice svěžím dojmem.

Pokud využijete lesní plody, skvěle se chuťově pojí s hořkou čokoládou. Nevyhýbejte se ani exotickému ovoci, nádherně na dortech vypadají například zrnka granátového jablka nebo ananas. 

Zdroje: www.toprecepty.cz, www.tipio.cz, www.kurzyazazitkyonline.cz

Akční letáky