Jak ohřát řízek, aby byl jako čerstvě usmažený?
Zdroj: shutterstock

Většina Čechů ohřívá řízky špatně a ničí je: Takhle budou jako právě upečené

Plátky masa obalené v trojobalu jsou v české kuchyni jednou z nejoblíbenějších pochoutek. Řízků není nikdy dost a nejlepší jsou ty úplně čerstvé. Jak je ohřát druhý den, aby byly stejně chuťově dokonalé jako ty právě upečené?

Štědrý večer se kvapem blíží a s ním i oblíbená sváteční večeře. V některých domácnostech spočine s bramborovým salátem na talíři obalovaný kapr, v jiných domácnostech jsou zase stálicemi křupavé a šťavnaté řízky. Ty se pak velmi často obědvají i druhý den. Jak ale masovou dobrotu ohřát, aby byla křupavá a chutná jako předchozí den?

obalování řízků Šťavnatému kuřecímu řízku odolá jen málokdo. Zdroj: shutterstock

Variant řízků je víc

Řízky sice nejsou ze zdravotního hlediska žádnou hvězdou mezi jinými pro náš organismus prospěšnějšími potravinami, ale jako občasnou lahůdku je, zejména o svátcích, můžeme do jídelníčku bez velkých výčitek zařadit. Přestože patří ke stálicím v české kuchyni, i řízků existuje mnoho variant a osvědčených postupů, aby byly dokonalé. Volit můžete z vepřového, krůtího, kuřecího nebo telecího masa. Někdo radí řízky pořádně naklepat, jiný zase téměř nenaklepávat. 

Řízky prohřejte na chlebu v troubě

Chuť a křupavost dodá kvalitní trojobal. Nespokojte se s kupovanou strouhankou, připravte si ji sami z čerstvých rohlíků. Obalené řízky smažte na sádle nebo na přepuštěném másle. Mezitím si připravte plech, který vyložíte plátky chleba a troubu necháte předehřát na 110 °C, osmažené řízky vyskládejte na plech vyložený chlebem a dejte do trouby ještě na půl hodiny. Přebytečný tuk se vsákne do pečiva a výsledkem bude dokonalé chuťové potěšení.

smažení Nejlepší je řízky smažit na sádle, nebo přepuštěném másle. Zdroj: shutterstock

Jak řízky obalit?


Obalit řízky zvládne každý, zkuste ale pár rad a triků lidového kuchaře Jiřího Babici, který na videu radí, jak na skvělou vepřovou variantu řízků:

Řízky druhý den

Některým pokrmům prospěje, pokud je necháte odležet do druhého dne. V případě řízků to tak jednoznačné není. Naopak. Spousta hospodyněk si láme hlavu nad tím, jak je znovu ohřát, aby neztratily lahodnou chuť a hlavně svou křupavost.

V troubě nebo mikrovlnce

Jako první varianta se nabízí ohřátí v mikrovlnné troubě. Jakmile ale řízky v mikrovlnce přikryjete plastovou pokličkou, strouhanka se rozmáčí. Zkuste raději trik s kouskem másla. Řízek položte na papírovou kuchyňskou utěrku, která zachytí vlhkost a na řízek zase položte malý kousek másla. Ohřejte na vyšší výkon. Máslo se rozpustí a vytvoří krustu, jako byste řízek znovu osmažili. Podobnou metodu můžete zkusit i pomocí trouby. Bude to ale trvat déle.

fritéza Pomocí fritézy řízky ohřejete do křupava raz dva. K uspokojivému výsledku poslouží ale i obyčejná pánev. Zdroj: shutterstock

Pánev nebo fritéza

Asi nejlepším způsobem je ohřát řízek rovnou na pánvi. Na nepřilnavé pánvi nechte rozehřát trochu sádla a řízek z obou stran krátce osmažte tak, aby se stihnul prohřát. Poměrně moderním pomocníkem se může stát také horkovzdušná fritéza, která si získává čím dál více svých příznivců. V horkovzdušné fritéze stačí řízek opékat nasucho pár minut a bude znovu křupavý a zachová si svou šťavnatost.

Zdroje: www.youtube.comwww.nasezahrada.comwww.gurmanservis.czregion.rozhlas.cznapady-navody.czwww.idnes.cz

Akční letáky