obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak pěstovat a v kuchyni všestranně využít aromatický celer

Bulvový celer v Evropě patří k velmi oblíbené zelenině. Bulvy celeru se dají vařit, péct nebo připravovat v páře, přidávají se do polévek a vývarů či syrové do salátů.

Roste poměrně dlouho, proto necháme semena vyklíčit v teple časně zjara a pak koncem jara nebo začátkem léta přesadíme předpěstované nebo zakoupené sazenice ven. Pro pěkné velké bulvy je velmi důležité, aby jejich postupný růst na jaře a v létě nic nenarušilo, jinak zůstanou zakrslé. První bulvy můžeme sklízet počátkem podzimu.

Přínos celeru pro zdraví

 • Celer obsahuje důležitou kyselinu listovou, vitamin C, draslík, éterické oleje, alkalizující minerální soli a vlákninu.
 • Celer se osvědčil při otocích, vznikajících při zadržování tekutin v organismu, ulevuje ledvinám a napomáhá při dně.
 • Celer dokáže velmi dobře alkalizovat, protože obsahuje dostatek minerálních solí – neutralizuje tak škodlivé kyseliny.
 • Vývar z celeru působí příznivě při hypertenzi a vysoké hladině cholesterolu.
 • Celer je vhodný pro diabetiky, napomáhá při lupénce a jiných kožních problémech.
 • Díky tomu, že odvodňuje a není kalorický, je velmi vhodný při redukční dietě.
celerové bulvy celerové bulvy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování celeru

Celer pěstujeme na slunném stanovišti v dobře propustné půdě, do níž jsme v zimě před výsadbou zaryli vyzrálý hnůj nebo kompost, a to asi kbelík na metr čtvereční.

Předpěstování sazeniček

 • Během pozdního léta a začátkem podzimu důsledně odstraňujeme jakékoli boční výhonky. Pokud na to zapomeneme, bulvy se nemusí plně vyvinout.

  Semena celeru vyséváme od začátku do poloviny jara při teplotě 10–13 °C, nejlépe do skleníku, ale třeba i doma za okno, kam svítí sluníčko.
 • Vyséváme do sadbovačů s výsevním substrátem. Substrát upěchujeme a urovnáme a pak na něj rovnoměrně nasypeme semena, která opět zasypeme tenkou vrstvičkou substrátu.
 • Jakmile vzejdou sazeničky velké asi 1 cm, přepícháme je ve sponu 4x4 cm do sadbového substrátu nebo do samostatných květináčků.
 • Necháme je další tři až pět týdnů ve skleníku nebo doma, a pak je na týden dáme otužit do pařeniště.
 • Na konečné stanoviště sazenice vysazujeme 30–40 cm od sebe a v řádcích o stejné vzdálenosti, vkládáme je do země tak, aby kořeny byly celé v půdě a listy spočívaly přímo na povrchu půdy.
 • Důkladně je zaléváme a často okopáváme, aby se mezi rostlinkami neuchytil plevel, který by mohl ohrožovat jejich rovnoměrný růst.
 • Každé dva týdny je přihnojujeme roztokem hnojiva nebo kopřivovým výluhem, aby bulvy dobře rostly. Hnojíme těsně před zálivkou nebo hned po ní.
vásadba sazeniček celeru vásadba sazeniček celeru Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sklizeň celeru a uskladnění

Během podzimu a zimy sklízíme bulvy podle potřeby. Necháváme je v zemi co nejdéle, aby dosáhly maximální velikosti. Jakmile se blíží mrazy, vyryjeme zbývající bulvy ze země, odstraníme nať a uložíme je do vlhkého písku nebo rašelinové náhražky v chladném sklepě nebo kůlně.

Použití celeru v kuchyni

Tato kořenová zelenina se v Čechách a na Moravě těší oblibě už po staletí. Nasládlá chuť je patrná zejména u bulev do 500 g. Pak už bulvy začnou dřevnatět a ztrácejí chuť.

Před vařením bulvy nejprve zbavíme natí. Natě ovšem nevyhazujeme, protože jsou skvělým zeleným kořením do polévek a omáček. Ve Francii jsou neodmyslitelnou součástí čerstvého svazečku bylin (bouquet garni).

sklizeň celeru sklizeň celeru Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odřízneme kořínky a celou bulvu důkladně umyjeme pod tekoucí studenou vodou. Potom okrájíme slupku a připravený celer ponoříme do misky se studenou vodou a s jednou až dvěma lžičkami citronové šťávy, která zabrání ztrátě barvy. Pak celer nakrájíme na plátky, kostičky nebo proužky a vaříme ho ve vroucí osolené vodě asi 10–20 minut, podle velikosti kousků. Celer podáváme jako součást zeleninové oblohy nebo jako samostatné jídlo, třeba v bílé omáčce nebo rozmačkaný a upravený jako bramborová kaše, případně jako její součást. Taková kaše se výtečně hodí ke zvěřině. Z celeru se také dá uvařit vynikající polévka nebo ho lze nastrouhat čerstvý do salátu.

Celerová remuláda

 • Tento klasický salát se prodává v lahůdkářstvích po celé Francii.
 • Půlku celeru nakrájíme na proužky tenké jako sirky a zalijeme je šťávou z půlky citronu – díky ní zůstane celer pěkně bílý.
 • Smícháme 3 lžíce kvalitní majonézy s 2 až 3 lžičkami dijonské hořčice a majonézu vmícháme do celeru.
 • Podle chuti ji osolíme a opepříme a dáme alespoň na dvě hodiny vychladit do ledničky, aby se chuť rozležela.
celerová nať celerová nať Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky