Pokud nebudete chtít o vánočním shonu trávit čas jen v kuchyni, neváhejte si tento čas zkrátit prověřenými triky. Nahraďte nudné loupání brambor efektivní a prověřenou metodou, která vás jistě nadchne. Hodí se vám i ve chvíli, kdy budete připravovat vařené brambory jen jako sólo přílohu, anebo je použijete na výrobu placek, knedlíků či noků. Brambory budete mít oloupané doslova během pár vteřina a bez námahy.

Inspirovat se můžete ve videu:

Zdroj: Youtube

Brambory jsou jednou ze základních plodin světa a zároveň i poměrně oblíbenou českou přílohou. Jedná se o surovinu s dlouhou historií a všestranným využitím. Do našich končin se dostaly během 16. století, ale v Chile a Peru byly brambory známé už v 5. tisíciletí před naším letopočtem.

Vařené brambory

Abyste se vyhnuli škrábání škrabkou, uvařte brambory ve slupce, ve výsledku mají mnohem lepší chuť. Teprve po jejich oloupání pokračujte s dalšími úpravami, kdy je můžete restovat, zapékat či použít na výrobu dalších pokrmů.

Jak jednoduše bramboru oloupat?

Nejprve brambory ve slupce pečlivě omyjte a poté na každé zlehka nařízněte slupku uprostřed kolem dokola. Řez veďte tak, abyste narušili pouze slupku, nikoliv celou bramboru. Poté uvařte brambory v hrnci s vodou doměkka, zpravidla stačí doba kolem 20 až 30 minut. Záleží na velikosti jednotlivých brambor.

Jakmile budou brambory uvařené, rychle je zchlaďte, ideálně studenou vodou, do níž přidáte pár kostek ledu. Za prvé si nespálíte ruce a za druhé půjdou brambory mnohem lépe loupat. Chyťte bramboru prsty každé ruky vždy za ½ nakrojené slupky, lehce jimi pootočte v protisměru a pak jednoduše oba díly slupky stáhněte.

Naříznutí lze provést i po vaření

Pokud byste náhodou zapomněli slupku naříznout před vařením, můžete to udělat i po něm a po schlazení. Slupku stejným způsobem v půlce opatrně nařízněte nožem a odstraňte.

Brambory s tenkou slupkou

Mladé brambory, ale i některé odrůdy mívají tak slabou slupku, že můžete zvolit k jejich oloupání před vařením také zajímavou metodu. Jednoduše slupku odrhněte kartáčkem nebo drsnou stranou houbičky na nádobí.

Proč jíst brambory

Chutné bramborové hlízy jsou důležitým zdrojem draslíku, který vylaďuje výkyvy krevního tlaku. Významně jsou zastoupeny i látky jako například železo, zinek, fosfor, vitamín C a vitamíny skupiny B a stejně tak i vláknina.

Zdroje: www.recepty.blesk.cz, www.purity.techexpertolux.com, www.fresh.iprima.cz