Med je velmi chutné přírodní sladidlo, které má zároveň pro naše tělo nespočet užitečných bonusů. Pokud chcete, aby byl co nejdéle ve správné konzistenci, byl plné chuti a zůstaly v něm veškeré účinné látky, dbejte na jeho správné skladování. Máme pro vás hned několik osvědčených tipů.

Chcete se o účincích medu na naše zdraví dozvědět více? Podívejte se na YouTube video na kanálu Mountain Biking Trips:

Zdroj: Youtube

Med a zdraví

Blahodárné účinky medu se využívají již od nepaměti. Obsahuje nejen užitečné protizánětlivé látky, ale i velké množství vitamínů, například A, B, C, D, E a K. Plně jsou zastoupené i minerály, především vápník, železo, sodík, hořčík, fosfor a draslík. Významnou roli hrají také aminokyseliny a éterické oleje.

Jedná se o skvělého pomocníka při nachlazení, kašli i bolestech v krku. Vzhledem k vysokému počtu antioxidantů působí nejen proti stresu, ale také proti rakovině tlustého střeva. Díky medu se zvýší množství probiotických bakterií ve střevech a tím i imunita. Stejně tak dokonale snižuje hladinu nezdravého cholesterolu v krvi.

Dlouhá trvanlivost

Med má poměrně dlouhou trvanlivost a v prvotřídní kvalitě může zůstat velice dlouhou dobu. Přispívá k tomu vysoký obsah cukru a nízký podíl vody, obsažené kyseliny a také přírodní antimikrobiální enzymy, jež produkují včely.

Co medu škodí

Pokud chcete mít med s dokonalými vlastnostmi doma co nejdéle, měli byste zabránit možné tvorbě nadbytečné vody. Způsobila by postupnou fermentaci a med by se začal postupně kazit.

Chlad a sucho

Med byste měli mít uzavřený vždy ve vzduchotěsné skleněné či keramické nádobě, kterou je potřeba uložit na chladné, suché a tmavé místo, kde bude teplota okolo 10 až 18 °C. Med je hygroskopický, pohlcuje vlhkost ze vzduchu a tím i pachy, proto vyžaduje zmíněné podmínky. Med by nikdy neměl být na dosah přímých slunečních paprsků.

Tip znalých včelařů

Pokud chcete podle včelařů uchovat v medu „život“, využijte dle jejich rad ke skladování mrazák. Tato metoda je velmi jednoduchá a účinná. Pevně uzavřenou nádobu s medem vložte do mrazáku, snese teploty i mínus 25 °C. Při zamražení se v medu zastaví veškeré biologické pochody a všechny enzymy setrvají v nejčerstvější podobě a nepřipravíte se ani o ostatní blahodárné látky. Zcela jistě předejdete i zcukernatění medu. Takto vám vydrží i rok a půl v kvalitním stavu. Před použitím stačí med z mrazáku vyndat, a to asi 3 až 4 hodiny předem.

Nikdy do lednice

V žádném případě nikdy neskladujte med v lednici. Zbytečně by postupně zhoustl a také zkrystalizoval.

Související články

Zdroje: www.marthastewart.com, www.pikant.cz, www.bydleni.instory.cz