V létě jsou ideálním pokrmem saláty z čerstvé zeleniny či ovoce. Kdo nechodí nakupovat zeleninu každý den a přitom nechce zdravé jídlo připravovat z uvadlých listů salátů či „unavených“ ředkviček, využije chladničku vybavenou tzv. nulovou zónou (označovanou též jako biofresh, vitafresh či perfectfresh). Díky teplotě a dané vlhkosti se čerstvost potravin prodlužuje až třikrát! Hlávkový salát z takto vybavené chladničky vypadá i po týdnu lákavě.

Chladničky s nulovou zónou

Teplota nulové zóny se pohybuje kolem 0 °C a vlhkost se zpravidla dělí do dvou prostorů: Jeden nabízí 50% vlhkost, druhý 90 až 95%.

  • Nižší vlhkost vyžaduje maso, uzeniny či sýry.
  • Vysoká vlhkost prospívá naopak zelenině (hlavně listová – křehký salát a další) a ovoce (zejména měkké - meruňky, borůvky, hroznové víno).

Tip: Pokud přece jen potřebujete ryby zmrazit a chcete je uchovat ve stavu zaručujícím rychlou přípravu a co nejlepší chuť, ponořte je do studené vody a tu nechte na povrchu zmrznout. Vše klidně dvakrát zopakujte. Ledová krusta maso ryb chrání, navíc při rozmrazování rychle praskne.

Nulová zóna svědčí také rybám, které v ní neztrácejí svou chuť jako v mrazáku a které den dva počkají na zpracování. Nasolené mohou v této teplotě pobýt až týden.

Při dnešním způsobu života běžně nakupujeme potraviny do zásoby, a to i přesto, že většinu z nich již dostaneme v obchodech celoročně. K velmi častým chybám však patří skladování ovoce a zeleniny při nižších teplotách, než skutečně potřebují.

Pozor na chyby při skladování ovoce a zeleniny

  • Třeba citrony vyžadují teplotu nad 14 °C.
  • Ani rajčata, ananas či meloun nepatří do nulové zóny, protože nesnášejí teplotu nižší než 7 až 10 °C.
  • Pro jablka je sice únosná teplota třeba až 2 či 3 °C, ale jen na několik dnů.

Co s tím? Můžete-li, pořiďte si klasickou spíž s odvětráním a orientací na sever!

Nebezpečné bakterie

Především v létě pamatujte na to, že některé druhy potravin se nemají skladovat v těsné blízkosti: například syrové maso a mléčné produkty, nebo syrové a vařené maso – mohlo by dojít k přenosu mikroorganismů. Léto je období, kdy se nejlépe daří salmonelám!

Při ukládání potravin do mrazáku se vyplatí použít speciální sáčky či dózy, z nichž odsajete vzduch. Kyslík totiž ničí obsah vitaminů i barvu, způsobuje také žluknutí tuků (proto před mrazením masa odstraňte všechen tuk, který odstranit jde!).

Zelenina si lépe uchová svou chuť, když ji před zmrazením ponoříte do horké vody a oloupete.

Do páry

Svou oblibu si získaly i moderní parní trouby a parní hrnce. Nejde o „papiňáky“, ale o nádobí, které využívá využívá beztlakou páru.

Zatímco kovové tlakové hrnce se podepisují na chuti a vzhledu potravin, protože narušují jejich buněčnou strukturu, parní hrnec naopak ponechává potravinám přirozený vzhled i konzistenci. Zůstává tak zachováno mnohem více minerálů, vitaminů a stopových prvků, které by jinak zničila třeba vařící voda. Potraviny navíc nemění svou barvu, chuť ani vůni. To oceníte samozřejmě hlavně u zeleniny, ale také u ryb a dalších potravin, které vyžadují jemnou úpravu.

Moderní několikapatrové parní hrnce mají digitální displej, na němž stačí zadat druh potraviny a ta se sama upraví optimálním způsobem, případně zvolit udržovací teplotu. Vyrábějí se zpravidla z plastu, jsou i nerezové. Pořídíte je za cenu od 700 Kč, ale třeba i za 4000 Kč.

Jednotlivé typy parních hrnců nabízejí zajímavé vymoženosti, třeba kroužek pro koření nebo čerstvé bylinky, jejichž aroma provoní a ochutí připravovaný pokrm.

Dražší jsou vestavné parní trouby. V nich můžete kromě pečení také rozmrazovat (nahradí tak i mikrovlnku), zavařovat a vůbec připravovat takřka vše. V poslední době přicházejí výrobci stále častěji na trh s parními troubami v kombinaci s klasickými teplovzdušnými typy.

V troubě také připravíte větší množství jídla najednou. V parních hrncích zase můžete připravovat různá jídla společně.V obou případech je vaření výrazně rychlejší než při běžné přípravě.

  • V troubě se střídá intervalové vaření a pečení (horký vzduch a pára každé 3 až 1 minutu) či kombinované dvoufázové pečení (nejprve probíhá v proudu horkého vzduchu, pak projde párou), což přípravu jídla urychluje ještě víc.
  • Generátor vyrábí páru dosahující teploty 96° C, tedy nikoliv varu – proto se neničí tolik vitaminů. Tlakové hrnce výrazně zkracují dobu přípravy jídla. Hliník kyselému nesvědčí

Hliníkový kastrůlek přenechte historii

Nechce se vám vyhodit starý hliníkový kastrůlek, který jste si oblíbili i proto, že ho snadno i s jídlem uložíte do chladničky?

Zvažte, zda by nebylo lepší pořídit si kvalitní plastové misky s víčky, které lze navíc použít i do mrazničky. V hliníkovém nádobí v žádném případě neuchovávejte kyselé potraviny.

Hliník se uvolňuje i při přípravě jídla v alobalu, typickým příkladem jsou třeba pečené či grilované ryby nebo drůbež v alobalu ochucená bílým vínem, citronem či rajčaty, ale také potraviny naložené v kyselém prostředí.

Ty „natahují“ hliník, který bývá označován za jednu z příčin obávané Alzheimerovy nemoci. Světová zdravotnická organizace stanovila maximální týdenní přijatelnou dávku hliníku na sedm miligramů na jeden kilogram tělesné hmotnosti. Dospělý člověk vážící 60 kg by tak měl za den dostat do těla maximálně šedesát miligramů hliníku. Přitom uvařených 100 g rajčat během pár hodin získá z hliníkového kastrůlku až 6,5 miligramů, 100 gramů meruněk víc než 7 miligramů hliníku. Nejkyselejší potraviny jsou schopny převzít až 17 miligramů na 100 gramů! Hliník navíc přebíráte také z vody, deodorantů či některých léčiv.

Nejen tři vejce do skla aneb mikrovlnky

Už řadu let se jako vydatný pomocník pro rychlé vaření využívá mikrovlnná trouba. Právem, protože má řadu výhod: zkrácením času přípravy ušetříte až 80 procent energie, potraviny můžete připravovat na menším množství tuku. Do mikrovlnek se nepoužívá kovové nádobí, protože odráží mikrovlny, které pak nemohou proniknout do pokrmu. Nejlepší je nádobí z čirého skla, protože ze všech materiálů mikrovlny nejlépe pronikají právě sklem.

Navíc můžete okénkem sledovat, jak pokračuje příprava. Jinak lze do mikrovlnných trub použít i nádobí ze sklokeramiky či keramiky – ta však musí mít glazuru, jinak by přejímala z potravin příliš vlhkosti. Dokonce lze sáhnout i po plastu (pro ohřev na konstantní teplotu pod 100 °C), nejlépe ale takovém, jenž je přímo určen pro mikrovlnky. Některé firmy mají své speciální materiály vhodné pro tuto přípravu. Funkce Crisp vám zase dovolí v mikrovlnce i upéci kuřecí křidélka a podobné pokrmy, jen k ní potřebujete také příslušný Crisp „pekáč“.

Pokud váháte, zda je vaše nádobí do mikrovlnky vhodné, stačí jednoduchý test: vložte je do ní bez potravin a mikrovlnku zapněte. Pokud se talíř či miska po půlminutě zahřejí, nepatří do ní! Nádobí musí zůstat studené či vlažné.

Užitečné tipy pro zdravé a rychle vaření

  1. Kupujte čerstvé a kvalitní potraviny
  2. Rychle je zpracujte
  3. Pokud to jde, vyhněte se zmražení a využijte nulovou zónu
  4. Při zmrazování ukládejte potraviny do speciálních dóz či sáčků a odstraňte z nich vzduch
  5. Využívejte rychlozmrazující zásuvku pro vybrané druhy potravin (například jahody, ale i maso)
  6. Pro rozmrazování používejte studenou vodu, nikoliv horkou, nikdy nevkládejte třeba zmrazené maso přímo do vody
  7. Rozmrazujte v mikrovlnce či parní troubě, večer lze vyjmout potraviny z mrazáku a nechat je „povolit“ v chladničce
  8. Přípravu pokrmů svěřte kombinovaným troubám (například mikrovlnka + horkovzdušná)
  9. Používejte pánve s nepřilnavým povrchem a nejlépe s indikátory teploty Thermo-Spot. Nepřilnavý povrch hrnců pomáhá snižovat spotřebu tuků při vaření a smažení.
  10. Dbejte na oddělené ukládání masa a mléčných výrobků

Foto Tefal, Electrolux