Mrazák je fantastický vynález. Mražená zelenina si ve velké míře zachovává svou nutriční hodnotu, chuť i vzhled. Při velmi nízkých teplotách se mikroorganismy nemohou množit a zeleninu poškozovat.

Úložné prostory v mrazícím zařízení však nejsou nafukovací, proto je třeba dobře zvážit, která zelenina si místo v něm opravdu zaslouží a kterou je naopak možné úspěšně uchovávat jinými metodami, ve sklepě či v krechtu. Mrazení se vyplatí především u křehké, mladé zeleniny a bylinek.

Prvním krokem je blanšírování

Většinu druhů zeleniny je vhodné blanšírovat dvě minuty. Pokud chcete mrazit kořenovou zeleninu, dopřejte jí podle velikosti čtyři až sedm minut.

  • Blanšírování spočívá v krátkém ponoření zeleniny do vroucí vody a následném prudkém ochlazení vodou studenou.
  • Ideální je nerezový košík či dobře prostupný cedník, ve kterém zeleninu nejprve ponoříte do hrnce s vroucí vodou, a pak snadno propláchnete vodou studenou.
  • Blanšírovanou zeleninu pak vložíte do mikrotenových sáčků nebo dóz a ihned vložíte do mrazáku.

Které druhy zeleniny se vyplatí mrazit?

Ideální je tento způsob například pro hrášek, fazolové lusky, chřest, špenát, mangold, brokolici a květák, karotku, cukrovou kukuřici, papriky.

Zeleniny s vysokým obsahem vody, jako jsou cukety či rajčata, zaberou hodně místa a při rozmražení ztratí pevnost, s čímž je třeba počítat. Vhodným způsobem je pro ně zavaření a následné použití v teplé kuchyni.

Voňavé ledové kostky

Mražené bylinky si uchovávají chuť i vůni. Jejich použití v ledových kostkách je velmi komfortní. Ke konci vaření stačí kostku přidat do polévky či omáčky. Ideální je tento způsob uchovávání například pro bazalku, mátu, kerblík, estragon, pažitku, kopr.

  • Bylinky propláchněte a najemno nasekejte.
  • Do každého oddílu nádobky na ledové kostky vložte lžičku bylinek a zalijte je. Je třeba počítat s tím, že mrznoucí voda zvětší svůj objem a nenalít ji až po okraj.
  • Zmražení kostky vyjměte, vložte do mikrotenového sáčku a opět uložte do mrazáku.