Ať už jde o hovězí steak, kuřecí prsa, nebo vepřovou kotletu, můžeme je připravit tak, že se rodina nebude moci jejich chuti nabažit. Není ale také vyloučeno, že s láskou připravované jídlo snědí vlastně jen z hladu a povinnosti.
Přitom je mezi těmito dvěma variantami jen velmi, ale velmi tenká linie. Na jedné straně je hostina jako pro krále, na té druhé pak suché maso bez chuti. Staňte se odborníkem na přípravu masa s těmito základními radami.
Podívejte se na youtube, kde vám video od akademie zdraví s přípravou masa poradí:
Pro chuť a vůni po celém domě
Jak získat z masa co nejvíce chuti a vůně, která bude lákat i sousedy? Jde například o přípravu steaků a podobně, tedy těch kusů masa, které se mají samy o sobě stát králem celého menu. Většinou jde o hovězí nebo vepřové maso, ale ani dobře marinované kuře nebude zaostávat. Pravidlo, jehož dodržení povede k vynikajícímu výsledku, je vysoká teplota.
Rychle a na vysokou teplotu
Působení vysoké teploty vytvoří na povrchu masa poměrně rychle zlatavou kůrku jako výsledek chemických procesů zahrnujících mimo jiné propojení cukrů a aminokyselin masa, přičemž zároveň vznikne spousta dalších sloučenin, které o sobě dají vědět neuvěřitelnou a neodolatelnou vůní.
Abyste toho dosáhli, rozpalte olej na pánvi co nejvíce, a až poté na ni položte plátky nebo válečky masa, které chcete rozvonět a získat z nich tu nejlepší chuť, jakou mohou poskytnout. Určitě se to podaří.
Neotáčejte zbytečně
U výše popsané metody platí ještě jedno důležité pravidlo: i když musíme maso při takové rychlé přípravě dobře hlídat, zbytečné a časté otáčení by ničemu neprospělo. Nechme naopak na každé straně vytvořit znatelnou zlatavou vrstvu, která kromě zmiňované vůně a chuti zajistí i to, že maso zůstane uvnitř šťavnaté a lákavé na pohled.
Pomalé pečení pro dokonalost masa
Druhou možností, jak zasytit rodinu jídlem, na které bude ještě dlouho vzpomínat, je pečeně připravovaná v celku. Takové maso má docela jinou chuť.
Chceme jej ale připravit tak, aby bylo propečené (nebo provařené) až do samého středu a nevysušilo nebo nepřevařilo se na povrchu – a to už chce trochu šikovnosti a zkušeností. I zde ale velmi spolehlivě platí jedna dobrá rada. Vařte nebo pečte takové maso při nižší teplotě a delší dobu.
Pomalu v mírné troubě
Uvedený způsob vychází z faktu, že nechceme rychle vytvořit krustu na povrchu masa, která by částečně bránila jeho propečení. Navíc, jakmile začne maso při vysoké teplotě na povrchu zlátnout (a později snad i tmavnout ještě víc) příliš brzy, dosáhneme jediného: z trouby vyndáme na povrchu spálenou a uvnitř téměř syrovou hroudu, o kterou jsme určitě nestáli.
Maso se bude doslova rozpadat
Připomeňme si tedy ještě jednou, že pro šťavnatou pečeni potřebujeme nižší teplotu a delší čas. Na prvních pár desítek minut můžeme maso dokonce přikrýt buď poklicí, nebo třeba “čepicí” z alobalu.
Dopřejeme mu tak dostatek času na prohřátí do hloubky bez toho, aby se začalo opékat z vrchu. Pomalé vaření bude prospěšné také ve chvíli, kdy chcete například doslova se rozpadající maso v guláši.
Je to jednoduché? Jistě, že je. Jen je třeba i o takových drobnostech přemýšlet a vnímat rozdíly mezi jednotlivými styly přípravy masa. Opravdu se to vyplatí.
Zdroje: lifehacker.com, au.teysgroup.com, justcook.butcherbox.com