Skoro ve všech českých domácnostech patří na novoroční stůl čočka. Tahle luštěnina odedávna symbolizovala hojnost nejen peněz, ale také ostatních hmotných statků v začínajícím roce.

Pověra s penězi bude platit i s červenou čočkou

Chcete letos změnu? Zkuste uvařit červenou čočku. Jak na to, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Aby čočka nenadýmala...

V Čechách se odjakživa jedla horská, takzvaná hnědá čočka. Což je bohužel také druh, který ze všech čoček nejvíce nadýmá. Můžete ji samozřejmě vyměnit za červenou čočku nebo černou belugu, případně zkusit indickou zelenou čočku. Tradici byste dostáli a pověra bude jistě platit i tak. Pokud se ale té naší tradiční vzdát nechcete, vyplatí se znát pár triků, které čočku její nadýmavé síly alespoň částečně zbaví.

Namáčení čočky nepodceňujte

Hnědá čočka se jí neloupaná a právě slupka obsahuje nejvíc nadýmavých látek, konkrétně kyselinu fytovou a puriny. Pokud čočku večer předem namočíte, část z nich se vyplaví. Důležité je namočenou čočku před vařením pečlivě slít a nejlépe ještě jednou propláchnout.

Vařte čočku šokově

Takzvané šokové vaření doporučuje například propagátorka zdravého životního stylu Hanka Zemanová. Čočku přiveďte s menším množstvím vody k varu a jakmile začne klokotat, přilijte asi 1/2 litru studené vody. Pokud chcete, můžete ještě jednou opakovat, až začne voda opět vřít. Díky této metodě se nadýmavé láky vyplaví a rozloží a způsobí ve střevech méně problémů.

Bylinky proti nadýmání podle našich babiček

Do čočky nakyselo se tradičně přidává majoránka, není to ale zdaleka jediná bylinka, která oplývá protinadýmací silou. Vyzkoušet můžeme také saturejku, tymián, kousek zázvoru, který dodá asijskou štiplavost, anebo dokonce kus mořské řasy. Ta čočku kupodivu nijak neochutí, jen mírně osolí.

Související články

Zdroje: hobby.magazinplus.cz, womanonly.cz