Jak připravit tu nejlepší drobenku neboli žmolenku?
Zdroj: Shutterstock

Jak udělat správně drobenku: Je několik skvělých způsobů. Vyberte si tu nejlepší

Máte svůj oblíbený recept na drobenku, anebo ji naopak příliš často nepoužíváte? Ať tak či onak, postupů při přípravě této oblíbené posypky na koláče existují desítky, navzdory tomu, že jde vlastně jen o směs mouky, másla a cukru.

Záleží totiž na tom, v jakém poměru jednotlivé ingredience smícháte nebo také jaký typ mouky použijete. Někdo nedá dopustit na hladkou mouku, někdo na polohrubou, jiný používá výhradně hrubou. Drobenka koláč příjemně dosladí, je vhodná především, pokud pečete koláč s kyselejším ovocem, jako je například rybíz. Máslo v drobence zajistí, že se krásně po povrchu moučníku rozpustí. 

drobenka, máslo, cukr, mouka Drobenka se připravuje z másla, cukru a mouky. Zdroj: Shutterstock

Rozmělněte na drobečky

Recepty na žmolenku (tak ji v některých oblastech naší vlasti říkají) bývají většinou v poměru 1:1:2 - máslo se smíchá se stejným dílem cukru, ovšem se 2 díly mouky. Všechny suroviny pak prsty pečlivě smíchejte a rozmělněte na malé drobečky, abyste mohli koláč rovnoměrně posypat.

Čisté řešení

Odrazují vás od přípravy drobenky špinavé prsty při rozmělňování všech surovin? Na vině je máslo, které se teplem rozpustí a ruce pak zůstanou nepříjemně mastné. Existuje „čisté” řešení. Stačí všechny suroviny dát do pulzního sekáčku a párkrát stisknout tlačítko. Suroviny se perfektně spojí a nasekají na kousíčky jako v ručně připravené drobence.

Na pánvičce

Někdo připravuje drobenku tak, že nejprve máslo rozpustí v kastrůlku nebo na menší pánvičce, poté do něj nasype cukr promíchaný s moukou a pečlivě promíchá vidličkou. Pokud se netvoří drobky, přisypte trochu mouky. Poté nechte směs vychladnout a posypte koláč. 

koláč, švestky Drobenka je korunou ovocného koláče. Zdroj: Profimedia

Ořechy či kokos

Máte rádi spíš křupavější drobenku? Použijte více mouky, která po upečení ztvrdne a bude pěkně křupavá. Můžete také trochu mouky nahradit mletými ořechy, kokosem nebo mandlemi. Dodáte tak moučníku výraznou chuť. Ještě lepší budou ořechy jen nasekané a opražené nasucho.

Vanilka, skořice a citronová kůra

Cukr se používá moučkový i krupicový, voňavou drobenku získáte i přidáním vanilkového cukru, ale také mleté skořice nebo čerstvě nastrouhané citronové kůry. Máslo vybírejte to nejkvalitnější, pokud však potřebujete rychle připravit žmolenku a zjistíte, že vám máslo v lednici chybí, použijte i sádlo nebo olej. Pokud vám drobenka zbyla, vložte ji v uzavřeném sáčku do mrazáku, můžete ji použít později.

Zdroje: www.toprecepty.czwww.apetitonline.cz

Akční letáky