Zdroje: hobby.instory.cz, www.mimibazar.cz
Jahodové, borůvkové, meruňkové anebo třeba švestkové. Při vaření ovocných knedlíků se zkrátka mezi nekladou a při správném postupu je lze naplnit takřka jakýmkoliv ovocem. Tou nejpopulárnějším variantou jsou ale právě ty jahodové. Jahody obecně patří k nejoblíbenějšímu druhu letního ovoce a vzhledem k tomu, že jejich sezóna právě vrcholí, lidé se pouští do pečení různých koláčů, tvorby ovocné dřeně a vaření lahodných knedlíčků. Vyzkoušeli jste už ty z tvarohového těsta? Oproti klasickým knedlíkům obsahují menší množství mouky, čímž nejsou tolik syté a pro horké počasí se tak hodí možná mnohem více.
Tvarohové jahodové knedlíky
Těsto z tvarohu je velmi lahodné a ve spojení s jahodami přináší osvěžující chuť, která je v rozpálených letních dnech rozhodně žádoucí. Jeho příprava je navíc blesková a oproti klasickým receptům se vyhnete i kynutí. K tomu všemu si recept žádá minimum surovin. Ovocné tvarohové knedlíky tak mohou být na vašem stole jen do několika málo minut.
Na těsto budete potřebovat:
- 500 gramů tučného kvalitního tvarohu
- 4 lžíce hrubé mouky
- 2 lžíce moučkového cukru
- špetku soli
- 1 vejce
- 4 lžíce dětské krupičky
Postup:
Ve větší míse smícháme mouku, cukr, sůl a dětskou krupičku. Následně přidáme vejce a tvaroh a (nejlépe) ručně vypracujeme v hladké těsto. Pokud by těsto příliš lepilo, lze přidat ještě trochu mouky. Přílišné lepivosti lze předejít výběrem kvalitního tvarohu. Některé levnější varianty totiž mohou být poněkud vodové, zatímco ty plnotučné a poctivější se na přípravu těsta hodí podstatně více.
Když je těsto hotové, můžeme se vrhnout na jeho plnění. Utrhneme kousek těsta a vytvoříme z něj malou placičku. Do té pak umístíme jahody či jiné oblíbené ovoce a opatrně placičku uzavřeme a vytvoříme malou kuličku.
Takto připravené kuličky vkládáme do vroucí vody a opatrně je případně oddělíme ode dna. Délka vaření pak závisí na velikosti knedlíků. Těm menším bohatě postačí pět minut, ty větší necháme ve vodě asi sedm minut.
Když jsou knedlíky uvařené, můžeme servírovat. Na talíři je pak můžete klasicky polít rozpuštěným máslem, zasypat moučkovým cukrem a dozdobit například čerstvými jahodami.
Jahody je nutné zpracovat rychle
Za vařením jahodových knedlíků, tvorbou ovocné dřeně nebo třeba již zmíněného pečení koláčů stojí především to, že jahody nevydrží dlouho čerstvé. Jde totiž o plody, které jsou z devadesáti procent tvořeny z vody, a proto se velmi rychle i při důsledném skladování rychle kazí. I proto existuje mnoho receptů, díky kterým lze úrodu jahod velmi dobře zužitkovat. I přesto se ale největší oblibě těší jejich zmrazování. Tak si totiž můžete dopřát ovocnou chuť svých vlastně vypěstovaných plodů prakticky po celý rok a postup při vaření se se zmrzlým ovocem nijak zásadně nemění.