Krémová česneková polévka
Zdroj: Eskymaks/Shutterstock.com

Jak udělat nejlepší krémovou česnečku: Úžasnější polévku jste v životě nejedli

Léto nabízí mnoho aktivit, které se však mohou zvrtnout v těžké ráno. Pokud potřebujete fungovat, zachránit vás může vyprošťovák v podobě krémové česnečky. Je hladká, horká a léčivá. Jak udělat lahodnou krémovou česnečku?

„Polévka je grunt," říkávaly naše babičky. A je to pravda. Dobrá polévka je sytá, výživově hodnotná, nezatíží organismus a potěší chuťové pohárky. Klasické staročeské kuchařky zahrnují i česnekovou polévku neboli česnečku. Patří mezi nejjednodušší recepty, které zvládne i kuchař-začátečník. Vařit ji můžete celoročně. V zimě skvěle zahřeje a v létě pomůže překonat těžké ráno.

Krémovou česnečku ocení každý, kdo se alespoň trošku tzv. společensky unavil. Krémovou česnečku ocení každý, kdo se trošku tzv. společensky unavil. Zdroj: astarot / Shutterstock.com

Krémová česnečka jako vyprošťovák

Krémovou česnečku ocení každý, kdo se trošku tzv. společensky unavil. Obsahuje totiž spoustu vody, takže dodá potřebnou hydrataci, tuk, který chrání žaludek proti překyselení, brambory a chleba, jež zasytí a samozřejmě česnek, jehož chuť probudí „i mrtvého". Navíc stroužky této vytrvalé byliny jsou nabité látkami, které účinkují proti bakteriím, virům a stimulují imunitu. Ta může být po propité noci narušena.

Lahodná krémová česnečka

  • Na 4 porce chuťově výrazné česnečky budete potřebovat:
  • 4 velké lžíce másla
  • 1 velkou cibuli
  • 2 hlavičky česneku
  • hrst majoránky, tymiánu nebo oregana
  • 4 střední brambory
  • cca 500 ml zeleninového vývaru
  • cca 150 ml plnotučného mléka
  • na kostičky nakrájený chléb
  • sůl a pepř

Pokud chcete zasytit i alergiky nebo vegany, máslo nahraďte olivovým olejem a mléko jeho rostlinnou alternativou.

„Polévka je grunt,' říkávaly naše babičky. „Polévka je grunt,' říkávaly naše babičky. Zdroj: lenetstan/Shutterstock.com

Krémová česnečka - postup

Cibuli nakrájejte na drobno a osmahněte ji doměkka na másle. Česnek oloupejte a prolisujte ho k cibuli. Přidejte koření a opékejte asi minutu, dokud se česnek nerozvoní. Vše zalijte vývarem. Přidejte na menší kostky nakrájené brambory a dochuťte solí a pepřem. Polévku vařte na mírném plameni asi 15 minut, do změknutí brambor. Hrnec z ohně odstavte a jeho obsah rozmixujte tyčovým mixérem do krémové konzistence. Podle potřeby přilévejte mléko. Polévku ochutnejte a případně ji ještě dosolte nebo dopepřete. Ozdobte ji osmaženým chlebem a čerstvou petrželkou.

Zdroje: www.mycookingdiary.czwww.novinky.cz

Akční letáky