Zdroje: magazin.recepty.cz, vareni.cz, toprecepty.cz

Příprava řízků je ve své podstatě nesmírně jednoduchá. Maso stačí naklepat, obalit v trojobalu a usmažit. Nic složitého, že? Přesto se však během smažení řízků mnoho lidí potýká s nejrůznějšími problémy a nedaří se jim najít jejich řešení. Všem těžkostem lze přitom předcházet jen minimálními změnami v postupu přípravy. Stačí se zaměřit na několik málo faktorů.

Šťavnaté kuřecí řízky

Kuřecí řízky patří v Česku k těm vůbec nejoblíbenějším. Nezřídka kdy se ale stává, že je maso vysušené, a to hlavně proto, že jej spousta lidí smaží déle, než je skutečně potřeba. A není se čemu divit. Syrové kuřecí maso může obsahovat nebezpečné bakterie, a proto jej kuchaři často nechávají pro jistotu na pánvi delší dobu. I kuřecí řízky však mohou být krásně šťavnaté, a to bez jakýchkoliv obav o zdraví strávníků.

Zkuste kuřecí maso ještě před obalováním na několik hodin naložit do bílého jogurtu, který zajistí, že budou řízky krásně křehké a plné chuti. Zároveň namísto kuřecích prsou sáhněte spíše po stehnech, neboť ta obsahují trochu tukové tkáně, díky čemuž bude výsledný pokrm o to šťavnatější.

Pozor při naklepávání

Během přípravy řízků je pochopitelně nutné pracovat s rovnoměrně silnými kousky masa, aby se propékaly současně. Ideálně si maso nechte nařezat řezníkem. Pokud si jej budete krájet sami, myslete na to, že by jednotlivé plátky měly být zhruba 10-12 milimetrů silné. Vždy jej řežte šikmo přes vlákno. Řízky pak rovněž můžete po stranách lehce naříznout, aby se při smažení nekroutily.

Důležité je také řízky naklepat, ale pozor! Opravdu postačí jen několik málo jemnějších klepnutí paličkou z každé strany. U vepřového se dokonce doporučuje naklepat jej jen z jedné strany.

Řízky obalujte v hrubé mouce

Asi nejrozšířenější radou při obalování řízků je jejich obalování v hladké mouce. Omyl! Nejlepšího efektu totiž dosáhnete s moukou hrubou. Ta do sebe „natáhne” přebytečnou tekutinu z masa, která se jinak během smažení odpařuje a v důsledku toho se trojobal nevzhledně nafukuje či zcela odpadává.

Rozhodující je teplota oleje

Při smažení je nutné sáhnout po takovém tuku, který se snadno nepřepaluje. Zapomeňte proto na klasické máslo a raději použijte řepkový olej. V ideálním případě však smažte řízky na sádle či přepuštěném másle ghí.

Řízky vždy vkládejte do dostatečně rozehřátého tuku či oleje, aby strouhanka mastnotu „nenatáhla”. Raději na pánvi současně smažte jen pár kousků. Při vložení každého z nich se totiž teplota tuku značně snižuje. Při obracení nepoužívejte vidličku, abyste maso nepropíchli a nepřišli tak o jeho šťávu.

Řízky v nadýchaném těstíčku s perlivou vodou

Jak již bylo zmíněno, klasický trojobal je obecně známou věcí. Pokud si však chcete nedělní řízky nějak ozvláštnit, zkuste je připravit jinak, a to s pomocí perlivé vody!

Na 4 porce budete potřebovat:

  • 1/2 kila kuřecího masa (mohou být prsa i stehna)
  • 1/2 polévkové lžíce hořčice
  • 1/2 polévkové lžíce worcestru
  • 2 vejce
  • 100 mililitrů perlivé vody
  • pažitku
  • libeček
  • 1 hrnek hladké mouky na obalení
  • strouhanku
  • olej či jiný tuk na smažení

Postup:

Maso na řízky si omyjeme, osušíme a lehce naklepeme. Připravíme si směs z hořčice, worchestru, nadrcených bylinek, špetky soli a vetřeme ji do všech řízků, které necháme takto „naložené” alespoň hodinu v chladničce odpočívat.

Následně se vrhneme na těstíčko. To vznikne smícháním vajec, mouky a perlivé vody. Mělo by být dostatečně tekuté, aby v něm šlo maso lehce obalovat, ale zároveň dostatečně tuhé, aby na řízkách drželo.

A pak už jen smažíme na rozpáleném oleji. Díky perlivé vodě v těstě bude krusta masa krásně nadýchaná a křupavá. Podáváme klasicky s citronem a bramborovou kaší či vařeným bramborem.