Nové a rané brambory nejsou totéž

Běžně jim říkáme „nové“ brambory a máme tím na mysli brambory rané. Spotřebitelé rozdíl v názvosloví nedělají, přestože vizuálně jde o druhy brambor zcela odlišné.

Nové brambory

Brambory, které v obchodech kupujeme již od konce zimy, se správně nazývají „nové“. Jsou charakteristické pevnou hladkou neloupající se slupkou. Jsou to brambory plně z dovozu. Importovány jsou na naše pulty ze zemí severní Afriky, Řecka, Itálie nebo Španělska. V žádném případě nejde o brambory, které jsme zvyklí nazývat „rané“. I proto můžeme být chutí nových brambor poněkud zklamáni, neboť chuť brambor raných, na kterou jsme zvyklí, je poněkud odlišná.

Rané brambory

„Rané“ brambory poznáte na pultech obchodů hned: vyznačují se jemnou potrhanou slupkou, která jde velmi snadno dolů. Rané brambory jsou zpravidla plně z domácí produkce zemědělců z Polabí nebo jižní Moravy. Velmi rané odrůdy se tam sázejí na začátku března, někteří pěstitelé to zkoušejí dokonce již na konci února.

Aby se tyto brambory dostaly k zákazníkům co nejdříve, sklízí se ještě před ukončením vegetace. Jejich slupka je proto ještě nedozrálá. A právě tento znak ukazuje, že kupujete brambory skutečně české domácí produkce. Bez dozrálé slupky by totiž brambory nevydržely žádný transport.

Výhody raných brambor

Brambory bez vyzrálé slupky se nehodí k žádnému dlouhému skladování, jsou na okamžitou spotřebu. Zákazník si tak může být jist, že rané brambory většinou ještě před nedávnem byly v zemi. Bez nadsázky tak platí, že rané brambory chtějí sklidit, koupit a sníst.

Kromě čerstvosti a zajímavé chuti, na kterou jsme u zimních brambor téměř zapomněli, mají rané brambory ještě jednu významnou výhodu. Protože jsou sázeny na samém konci zimy a jejich vegetační doba je jen 60 – 70 dnů, nebývají tolik ošetřeny chemickými látkami zejména proti škůdcům. Brambory lze tedy konzumovat zcela bez obav i se slupkou, navíc, přímo pod ní jsou cenné látky, o které se loupáním brambor připravujeme.

Jaké rané brambory si vybrat?

Nejdůležitější je uvědomit si, co budeme z brambor vařit. Jiné brambory použijeme na přílohu, salát, knedlík nebo kaši. Velmi rané odrůdy jsou obvykle varného typu A a B – pro přípravu kaší, knedlíků nebo bramborového těsta vhodné nejsou. K tomu se hodí typ brambor C. Brambory typu A nebo B jsou nejlepší jako přílohy, nebo samotné s kouskem másla, tvarohu, smetany a bylinkami.

Po uvaření nových nebo raných brambor je dochuťte čerstvým máslem a bylinkami. Podobně jako v následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Jak rané brambory skladovat?

Znovu je užitečné připomenout, že rané brambory žádné dlouhé skladování nevydrží. Pořiďte si jich opravdu jen tolik, kolik jich spotřebujete v následujících dvou třech dnech. Pak začínají hlízy zelenat, což je signálem přítomnosti alkaloidu solaninu a je tak lepší brambory kvůli svému zdraví raději vyhodit. Brambory ani neskladujte v chladničce. Teploty nižší než 8 °C nesnáší. Pokud už musíte, pak je skladujte ve tmě a přiměřeném chladu.

Jak je ale nejlépe vařit?

Rané brambory omyjte a nezbavujte slupky. Zachráníte tím cenné látky, které se nacházejí těsně pod slupkou. Rané brambory jsou křehké, proto doba vaření je velmi krátká. Abyste zachovali maximální množství zdravých látek, které raná brambora nabízí, na kostky nakrájené hlízy vhoďte až do slané vroucí vody. Pokud máte brambory opravdu malé, před vařením je nekrájejte a vařte je celé. Brambory budou hotové rychle a vy tímto způsobem zachováte hodnotné minerály a vitaminy.

Související články

Zdroje informací: www.idnes.cz/recepty, www.izahradkar.cz, www.youtube.com