Turek našich prarodičů

Lžičku nebo dvě mleté kávy i cukru na dno a zalít vroucí vodou. Snad ještě zamíchat a dolít malý kousíček. Tak mě babička učila připravovat černou kávu čili turka, jehož příprava byla rituálem každého odpoledne u prarodičů.

Způsob, který je typickým především v Čechách a na Slovensku, je rozhodně nejjednodušším. Nicméně není zdaleka nejideálnějším z mnoha důvodu.

Cesta turka do Turecka

Káva, jež má původ v Etiopii byla berberskými obchodníky distribuována dál somálským mořeplavcům a ti ji rozšířili především do Arábie, konkrétně oblasti dnešního Jemenu. V celé Arábii se stala tradičním nápojem, spojeným s mnoha kulturními rituály a zcela se vpila do způsobu života místních obyvatel. Z této oblasti doputovala dál na sever do Turecka a odtud už měla nakročeno do Itálie, kam se dostala okolo roku 1600. O 45 let později ji ale papež Klement VIII zakázal, protože šlo o nápoj muslimů, a tak první evropská kavárna v Římě neměla dlouhého trvání.

Příprava turka není jen jedna

Zázračný povzbuzující nápoj se připravuje různými způsoby. I obyvatelé Arabského poloostrova se domnívají, že správný způsob je jen ten z jejich oblasti. A tak se nedivte, že i když budete bezchybně ovládat přípravu kávy v džezvě, nezavděčíte se všem. Někde se používá koření, některé beduínské kmeny vaří kávu s mlékem, jinde mají rádi pěnu se stopami mleté kávy.

Jak uvařit turka v džezvě

Příprava kávy tradičním „tureckým“ způsobem s pomocí džezvy není náročná, ale rozhodně se liší o typicky českého způsobu.
V Turecku a Arábii se na přípravu používá velmi jemně mletá káva, většinou 100% Arabica, svařená vždy s cukrem. Právě proto se vás obsluha zeptá, zdali si přejete cukru hodně nebo málo. Obvykle také ochucena špetkou koření jako jak kardamom nebo skořice.
Na turka připravovaného v džezvě si připravte velmi jemně mletou kávu, cukr, vodu a případné koření.

Do džezvy nalijte vodu, přidejte cukr i kávu a rozmíchejte. Až poté postavte na oheň. Nechte kávu vzkypět a sundejte ji ze sporáku. Po chvilce ji opět vraťte na plotýnku a opakujte. Turecká káva se nechává vzkypět minimálně dvakrát, ale také třikrát nebo čtyřikrát.
Hned při prvním pokusu zjistíte, že není možné džezvu naplnit až po okraj. Pokud pijete z větších šálků pořiďte si velkou džezvu. Džezvy jsou k dostání v různých velikostech, tvarech i s použitím rozdílných materiálů. Mohou být velice zdobné, to jsou především ty plechové, nebo naopak moderní nerezové s čistými jednoduchými liniemi.

Zdroje: www.thespruceeats.com, en.wikipedia.org