Zdroje: idnes.cz, kucharkaprodceru.cz, recepty.cz

Kuře se dá péct na mnoho způsobů. Někdo jej peče jen tak s kmínem a se solí, jiní dávají přednost nejrůznějším kořenícím směsím anebo kuře plní nádivkou. Všechny postupy mají svá pro i proti. Největší problém kuřete pečeného zcela vcelku tkví v tom, že jsou na konci jeho přípravy některé z jeho částí propečené více a některé zase méně. Zároveň se vám nikdy nepodaří tuto drůbež dostatečně dochutit, neboť je prakticky nemožné koření rozdistribuovat jak zvenku, tak zevnitř kuřete. Jak tedy zajistit, že budou všechny části tak akorát upečené a zároveň budou stejně dobře chutné? Připravte kuře „naplacato”!

Jak vykostit kuře

Aby bylo možné kuře upéct „naplacato”, musíte jej nejdříve dobře vykostit. Díky tomu se maso roztáhne a vy z něj tak vytvoříte placku. Vykošťování masa se na první pohled může zdát jako poměrně náročný úkol. Pokud ale disponujete velmi ostrým nožem, zvládnete to levou zadní.

Celé kuře omyjte a osušte papírovou utěrkou. Položte si jej na prkénko páteří nahoru a prsíčky dolů. Uchopte jedno stehno a snažte se jej silnými pohyby nahoru vypáčit, aby se v kyčli vykloubilo. Pokud uslyšíte malé lupnutí a stehno se uvolní, úkon jste provedli správně. To samé pak proveďte i s druhým stehnem. Až se vám to povede, můžete se zbavit páteře. Nahoře u krku proveďte směrem dolů dlouhý řez po jedné straně páteře. Více zatlačte, abyste se prořízli přes tenká žebra. Stejným způsobem seřízněte i druhou stranu páteře. Páteř pak můžete snadno odstranit a společní s ní se zbavíte i biskupa.

Kuřátko potom otočte prsíčky nahoru a z křidélek odřízněte jejich poslední část. Zkuste přitom na nůž více zatlačit. Třetí část křidélek odřezáváme z toho důvodu, že na ní není žádné maso. Není tedy důležitá a v troubě by se akorát zbytečně připalovala.

Zatlačte dlaní na prsíčka, díky čemuž se hrudní koš více rozpadne a kuře tak získá ještě placatější podobu. Pokud chcete, můžete maso ještě jednou otočit a kosti z hrudního koše zcela odstranit. Je ale lepší je na kuřeti ponechat. Kosti totiž vytvoří pro prsíčka jakýsi štít, který je bude bránit před teplem. Kuřecí prsa se poměrně rychle vysušují, ale kosti v oblasti hrudního koše tomuto problému pomáhají předejít.

Recept na kuře „naplacato”

Kuře na placato je možné připravovat jak na grilu, tak v troubě. Z grilu má pochopitelně i onu typickou a lahodnou chuť ohně. Pokud ale nemáte gril nebo vám nepřeje počasí, i kuře upečené v troubě chutná božsky.

Budete potřebovat:

1 menší kuře

100 g másla

2 citrony

kousek čerstvého zázvoru

2 lžíce medu

1 chilli papričku

sůl

pepř

olej

Postup:

Kuře zbavíme většiny kostí a roztáhneme jej na prkénku. Z obou stran jej osolíme a opepříme a necháme chvíli při pokojové teplotě odpočívat. Mezitím si připravíme marinádu. V kastrolu si rozehřejeme máslo, přidáme do něj šťávu a kůru z jednoho citronu, med, najemno nakrájený zázvor a nasekanou chilli papričku. Necháme všechno společně krátce prohřát a odstavíme z plotny.

Kuře potřeme z obou stran připravenou marinádou, přičemž ji vmasírujeme i pod kůži na místech, kde jde kůže lehce nadzvednout.

Maso pak dáme do pekáčku s mřížkou. Pokud takový pekáček nemáte, položte maso na klasickou mřížku, kterou máte v troubě, a dejte pod ní plech, na který bude odkapávat šťáva z masa. Kuře vložíme do trouby předehřáté na 200 °C a ihned teplotu stáhneme na 160 stupňů. Necháme maso bez dozoru a jakéhokoliv zásahu péct 45 minut.

Po 45 minutách kuře potřeme zbytkem marinády a také výpekem z pekáče. Pokapeme jej také šťávou z druhého citronu. Pečte kuře dalších 15 minut a je hotovo! Kuře „naplacato” servírujeme s opečeným bramborem nebo zeleninovým salátem a také s citronem.