Ovocné šťávy chlazené ledem konzumovali již starověcí Egypťané a Řekové. Na zmrzlých mléčných nápojích si zase pochutnávali Mongolové a Číňané. Do Evropy se dostal recept na zmrzlinu už ve 13. století. V Čechách začal s výrobou oficiálně až kavárník Philipp Paska. Psal se rok 1827 a na jeho sorbet se stály řady. Nyní máme tu výhodu, že si zmrzlinu můžeme koupit v jakémkoli obchodě ve městě i na vesnici. Domácí lahůdce se však nic nevyrovná. A na její výrobu nepotřebujete ani zmzlinovač.

Domácí malinová a rybízová zmrzlina

Ovoce ze zahrady, samosběru nebo z farmářských trhů nemusíte pouze zavařovat nebo z něj tvořit lahodné, ale nezdravé buchty. Odlehčete svůj jídelníček a vyrobte si malinovou a rybízovou zmrzlinu podle tradičního francouzského receptu.

Ingredience na malinovou a rybízovou zmrzlinu

Použít můžete čistě maliny, rybíz nebo červené ovoce zkombinovat. Dohromady však budete potřebovat 350 g ovoce, 3 lžíce cukru moučka, 2 bílky, 100 g krupicového cukru, 25 ml citronové šťávy, 250 ml smetany na šlehání a 15 ml koňaku nebo jiného aromatického alkoholu. Pokud budou zmrzlinu konzumovat děti, alkohol vynechte.

Jak vyrobit malinovou/rybízovou zmrzlinu

V mixéru rozmixujte ovoce do hladka. Vezměte si misku a sítko a propasírujte ho, abyste se zbavili zrníček a slupek. Do menšího hrnce nalijte vodu a dejte na něj kovovou misku. Do ní vložte bílky, cukr a citronovou šťávu. Zapněte sporák a nechte mísu zahřívat vodní parou. Mezitím si ušlehejte smetanu. Jakmile bude miska zespodu teplá, začněte směs mixovat, dokud neztuhne. Trvá to kolem 8 minut. Mísu sejměte z hrnce a míchejte do vychladnutí. Do směsi přidejte ovocné pyré a ušlehanou smetanu. Důkladně promíchejte a vložte do plastové nádoby. Tu dejte do mrazáku na cca 3-4 hodiny. Hotovou zmrzlinu podávejte se zbylým ovocem, nebo ji můžete přelít teplou ovocnou šťávou.

Tip od rodilých Francouzů

Pokud toužíte po pravé francouzské zmrzlině, můžete do směsi přidat lístky bazalky, máty nebo nastrouhanou limetkovou kůru. Máte-li mražené maliny, vůbec to nevadí. Nerozmrazujte je na vzduchu, ale krátce je povařte. Získáte tak více šťávy.

Zdroje:

VILLAFRANCA, Blasius. Methodus refrigerandi ex vocato salenitro vinum: aquamque ac potus quodvis aliud genus, cui accedunt varia naturalium rerum problemata. [s.l.]: V. & A. Doricus 90 s.

anno.onb.ac.at, www.cuisineaz.com, tomichutna.cz