Starý chleba ještě využijete v nejrůznějších receptech.
Zdroj: Shutterstock

Vyhodit starý chleba je hřích! 6 fantastických receptů, v nichž ho využijete

Jídlem se neplýtvá a chlebem už vůbec ne. Co když ale pečivo nedokážete rychle zpracovat a není už v takové kondici, abyste si na něm pochutnali třeba jen tak s trochou másla? Využijte jej jinak! Podívejte se na hned šest zajímavých způsobů, jak se dá starý chleba v kuchyni ještě zpracovat a nevyhodit do koše.

Čerstvý chléb s máslem je lahůdka na talíři. Jenže co dělat, pokud jste nestačili chléb zpracovat celý a na běžnou večeři už není k použití? Nemusíte jej nutně vyhazovat. Využijte pečivo v jiných receptech, kde nebude vadit, že již není krásně měkký a křupavý. Možná budete překvapeni, co se z několik dní starého pečiva dá vykouzlit.

Chipsy podle Pauluse

Zabijte dvě mouchy jednou ranou a vyrobte si chlebové chipsy. Jednak využijete několik dní staré pečivo a uchráníte jej před vyhozením, jednak ušetříte za večerní mlsání k televizi.

Vyzkoušejte recept známého kuchaře Romana Pauluse na chlebové chipsy:

Výhodné je, že celá výroba i s přípravou nezabere víc jak půl hodinky. A protože můžete chipsy skladovat v uzavíratelné nádobě, můžete si je vyrobit do zásoby.

Strouhanka s bylinkami

Asi nejjednodušší variantou, jak starý chléb zužitkovat, je strouhanka. Nemusíte ji ale jen tak obyčejně prohnat mixérem. Trochu si s chlebem pohrajte: kůrku nasekejte nožem a střídku vložte do mixéru. Nerozmixujte ji na prach, ale pomocí několika pulzů ji rozmixujte nahrubo. Poté ji na rozehřáté pánvi na trošce olivového oleje osmahněte. Přidejte sůl a oblíbené bylinky. Takhle vylepšenou ji pak využijete jako posypku do salátů, na těstoviny (krásně se bude vyjímat na sýrové omáčce), nebo jí přikryjte pečenou zeleninu a maso.

Bazalkové pesto. Vyrobte si z chleba pesto. Nemusíte nutně bazalkovou klasiku, využijte bylinky, které nyní rostou v přírodě. Zdroj: artem evdokimov / Shutterstock.com

Pesto chudých

Možná vás to překvapí, ale ze starého pečiva se vyrábělo i pesto. Vyzkoušejte to také! Vezměte krajíc starého pečiva, rozmixujte jej nebo nastrouhejte, přidejte bylinky vhodné na výrobu pesta, mandle, sůl a česnek. Zalijte olivovým olejem a rozmixujte. Olejem pak ještě dolaďte požadovanou konzistenci. 

Placičky z chleba

Obložený krajíc je sázka na jistotu. Ze starého chleba ale nechutná dobře. Vykouzlete z několik dní starého pečiva placičky a připravíte si variantu na rychlou a chutnou večeři.

Starý chleba namočte do vody i s kůrkou a počkejte, až pečivo tekutinu nasákne a změkne. Pak vodu zase vymačkejte, přendejte rozmočený chléb do mísy, prolisujte k němu podle vaší chuti několik stroužků česneku, zasypejte oblíbenými bylinkami, přidejte na kostky nakrájenou slaninu, osolte, opepřete a spojte vejci. Vymíchejte kompaktní hmotu, vytvořte z ní placičky a osmažte na pánvi. Podávejte ještě teplé.

Chleba ve vajíčku

Další klasikou je chleba ve vajíčku, bohatě obložený, nebo jednoduché topinky, které rozhodně nikoho neurazí.

Ze ztvrdlého chleba můžeme připravit strouhanku. Ze ztvrdlého chleba můžete připravit strouhanku a dochutit ji bylinkami. Zdroj: Brent Hofacker / Shutterstock.com

Italský salát

Vyzkoušet můžete i italskou klasiku. Salát Panzanella, kde starý chléb tvoří podstatnou ingredienci.

Do mísy nakrájejte zralá krásná rajčata a půlku červené cibule. Chléb nakrájejte na plátky, zakápněte jej olivovým olejem a dejte dokřupava zapéct do trouby. Mezitím si najemno nasekejte hladkolistou petržel, přidejte k rajčatům, osolte, opepřete, zakapejte olivovým olejem a octem. Chléb nakrájejte na kostky a přidejte k salátu.

Zdroje: www.youtube.commagazin.recepty.czwww.jidloaradost.ambi.czwww.prozeny.czrecepty.cuketka.cz

Akční letáky