V dnešní době, kdy ceny potravin stále rostou a ekologická udržitelnost je na prvním místě, je důležité hledat způsoby, jak co nejefektivněji využít všechny suroviny, které máme k dispozici. Podle portálu Zachraň jídlo připadá na jednoho Evropana 96 až 115 kg vyhozeného jídla ročně, přičemž polovinu tohoto odpadu tvoří domácnosti.

To znamená, že každý z nás může přispět ke snížení plýtvání. Jedním ze způsobů je využít zeleninovou nať, kterou často považujeme za odpad, avšak mnohé natě jsou nejen jedlé, ale i výživné a chutné. V následujících řádcích se podíváme na několik praktických tipů a receptů, jak tyto natě využít.

Na video od Lesomilových o využití zeleninové natě v kuchyni se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Nevyhazujte nať ze zeleniny

Mnoho lidí, kteří nakupují na farmářských trzích nebo pěstují vlastní zeleninu, často vyhazuje natě z mrkve, petržele, kedluben nebo ředkviček. To je však velká škoda, protože všechny tyto natě jsou jedlé a plné vitamínů.

Například z mrkvové natě lze vyrobit chutné pesto. Stačí omytou, osušenou a nasekanou mrkvovou nať rozmixovat se solí, slunečnicovým olejem, česnekem a vlašskými ořechy nebo slunečnicovými semínky.

Tento jednoduchý recept je skvělým způsobem, jak využít nať a obohatit svůj jídelníček o nový druh pesta. Pesto z mrkvové natě můžete použít jako pomazánku na chleba, přidat do těstovin nebo jako základ pro omáčku.

Další možností je přidat zeleninové natě do salátu. Listy ředkviček, kedluben nebo červené řepy mohou salátu dodat zajímavou chuť i texturu. Listy kedluben lze také použít k přípravě kedlubnového zelí nebo teplého salátu.

Stačí blanšírovat listy, přidat na plátky nakrájené uvařené brambory a kostičky vyškvařené slaniny, zakápnout olejem a dochutit. Tento teplý salát může být zajímavou přílohou nebo lehkým hlavním jídlem. Blanšírování listů znamená, že je krátce ponoříte do vařící vody a pak rychle zchladíte v ledové vodě, což pomáhá zachovat jejich barvu a živiny.

Zeleninové natě jsou dále skvělým doplňkem do polévek. Petrželová a celerová nať by v zeleninové polévce neměly chybět, protože dodávají intenzivní chuť. Kedlubnová, ředkvičková a řepová nať mohou být použity jako hlavní ingredience polévky.

Stačí je po umytí nasekat, podusit s cibulí na oleji, zalít vodou, přidat brambory, sůl, pepř a česnek a povařit. Tímto způsobem snadno vytvoříte výživnou a chutnou polévku z málo používaných surovin.

Představte si například polévku z ředkvičkové natě, kde omytou a nasekanou nať orestujete na olivovém oleji spolu s cibulí, poté přidáte brambory nakrájené na kostičky, zalijete vodou nebo vývarem, osolíte, opepříte a povaříte, dokud brambory nezměknou. Nakonec polévku dochutíte česnekem a případně rozmixujete na krémovou konzistenci.

Nať se dá sušit a používat jako koření

Natě se mohou také sušit a používat jako koření. Smícháním sušených natí se solí vznikne domácí vegeta, kterou lze použít k dochucení polévek, omáček nebo jako posyp na chleba. Tento způsob využití natí zajistí, že ani kousek zeleniny nepřijde nazmar. Natě můžete sušit na vzduchu nebo v troubě na nízkou teplotu, dokud nejsou křehké, poté je rozemelte a smíchejte se solí.

Využití zeleninové natě v kuchyni není jen ekologicky uvědomělým krokem, ale také způsobem, jak obohatit svůj jídelníček o nové chutě a živiny. Zapojením těchto tipů do našeho každodenního vaření se nejen snažíme plýtvání potravinami omezit, ale také ušetříme peníze a přispějeme k ochraně naší planety. Tak proč nevyzkoušet něco nového!

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.toprecepty.cz