Když si představíme mléko, které zkysne, mnozí z nás automaticky myslí na jeho zkažený stav. Nicméně, zkyslé mléko není to samé jako zhořklé či zkažené mléko. Zkyslé mléko lze stále použít v kuchyni, a to s řadou kreativních možností. Podívejme se na několik zajímavých způsobů, jak ho využít a přinést do vaší kuchyně novou chuťovou dimenzi.

Na video od Freshly Fermented o tom, co byste měli vědět při výrobě kefíru, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Buchtám a pečivu zkyslé mléko nevadí

Zkyslé mléko představuje skvělou alternativu k běžnému mléku nebo smetaně při pečení buchet a pečiva. Jeho kyselá chuť přidává do těsta zajímavou vrstvu chuti a textury, která může být příjemným překvapením pro chuťové buňky.

Můžete ho využít jako náhradu za kysanou smetanu nebo mléka ve vašich oblíbených receptech na těsto. Výsledkem bude pečivo s měkkou, vláčnou strukturou a jemným nádechem kyselosti.

Základní surovina na výrobu tvarohu

Zkyslé mléko je základní surovinou pro výrobu tvarohu, což je měkký sýr s mnoha možnými použitími v kuchyni. Pro výrobu tvarohu je třeba nechat zkyslé mléko zahřát a oddělit tvaroh od syrovátky.

Výsledkem je krémovitý, jemný sýr, který můžete použít v široké škále receptů. Od sladkých dezertů po sýrové pomazánky. Tvaroh přidává do vašich jídel bohatou chuť a texturu.

Nezapomeňte na tradiční nakyslé polévky

Zkyslé mléko se dříve tradičně používalo jako součást některých polévek, kterým dodávalo zajímavou rovnováhu a hloubku chuti. Můžete ho přidat do smetanových polévek, aby zjemnilo jejich hustotu a dodalo jim kyselý tón.

V nouzi můžete použít zkyslé mléko i jako základ pro omáčky. Jeho kyselá chuť se navíc skvěle doplňuje s různými bylinkami a kořením, čímž vytváří bohatou chuťovou paletu.

Kefír je jedinečný probiotický nápoj

Zkyslé mléko lze využít k výrobě kefíru, což je mléčný nápoj známý svými probiotickými vlastnostmi. Pro výrobu kefíru stačí nechat zkyslé mléko další dobu fermentovat, dokud nezíská konzistenci a chuť kefíru.

Tento nápoj je bohatý na zdravé bakterie, které podporují trávení a posilují imunitní systém. Kefír můžete pít samotný nebo ho použít jako základ pro smoothie a další nápoje plné živých kultur pro zdraví vašeho trávicího systému.

Zkyslé mléko je skvělým zdrojem inspirace v kuchyni a může být využito k vytvoření chutných a zajímavých pokrmů. Od pečiva a polévek po sýry a nápoje, možnosti jsou skutečně rozmanité. Buďte kreativní a experimentujte s různými recepty, abyste objevili nové chutě a textury, které zkyslé mléko může do vašich jídel přinést.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.lidovky.cz, www.lifee.cz