Drobná zrníčka se dají připravovat na všechny možné způsoby. Jsou součástí snad všech kuchyní světa a druhů rýže je hned několik. Ať už zvolíte rýži jasmínovou, kulatozrnnou, hnědou nebo červenou, pro všechny platí to stejné. Ovšem málokdo to dělá. Nechte se inspirovat Japonci.

Základem je řádné propláchnutí

Rýže je skvělá potravina, bohužel způsob jejího pěstování nahrává k tomu, že z půdy a vody, ve které vyrůstá, neabsorbuje pouze živiny, ale také látky, jež jsou mnohdy škodlivé pro náš organismus. Těch je potřeba se před vařením zbavit.

Jak na to, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Klíčem k úspěchu je několikafázové proplachování a namáčení rýže. Může se vám zpočátku zdát, že se jedná a náročný rituál, ale až si jej osvojíte, odměnou vám bude zdravá potravina zbavená všech škodlivin.

Plánujte dopředu

Namáčení rýže je z hlediska času trochu náročnější, pokud tedy chcete tuto surovinu využít k vaření, mějte alespoň den náskok. Rýži namočte den předem do hrnce se studenou vodou a nechejte odstát do druhého dne. Pak ji jen slijte, propláchněte a dejte vařit. Po pěti minutách ji znovu sceďte, propláchněte, vraťte do hrnce a již uvařte, jak jste zvyklí.

Zdroj zdraví

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, rýže je z nutričního hlediska poměrně bohatou potravinou. Obsahuje bílkoviny i potřebnou vlákninu, nezanedbatelná je i přítomnost vápníku, hořčíku, selenu i zinku. Z vitaminů můžeme zase zmínit vitaminy skupiny B, vitamin E a K.

Rezistentní škrob

Zároveň je to potravina, u které můžete využívat takzvaný rezistentní škrob. Díky němu se glykemický index potraviny výrazně sníží a rýže bude mít méně kalorií a výrazněji zasytí. Stačí rýži uvařit a prudce ji zchladit. Nechat ji uležet do druhého dne a následně ji použít do rozličných pokrmů.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.iamdiabetic.eu, magazindoma.cz